Vojo Todoroviçi i masakrës së Tiranës

Tuesday, 17 November 2020 14:59

Instruktori jugosllav i ushtrisë Vojo Todoroviçi (1914-1990) është njëri nga personat përgjegjës për krime lufte, i cili udhëzoi masakrat në Tiranë ndaj elementëve të evidentuar nga komitetet qarkore se ishin pjesë e administratës së vjetër shqiptare, të shkolluar dhe me ndikim. Siç edhe dihet jugosllavët formuan dhe kontrolluan të gjithë lëvizjen komuniste të Shqipërisë. Në botimet e pasluftës, agjitatorët komunistë janë përpjekur që emrin e tij ta heqin.

Me 30.10.1944 Enver Hoxha nënshkroi disa telegrame. Në të parin thotë se duhet “të sulmohej Tirana me çdo kusht”, pasi nuk duhej pritur që “gjermanët të tërhiqen”. Një tërheqje e gjermanëve sipas planit të vet, do të bënte që partizanët të hynin në kryeqytet fare pa lavdi. Duhej të jepej përshtypja se ishte luftuar shumë, një luftë që “rastiste” pikërisht me largimin e përgjithshëm të ushtrisë gjermane nga Ballkani. Në të njëjtën kohë, Hoxha kërkonte një “sulm diversioni” në Elbasan për të tërhequr vëmendjen. Porositë përkatëse do t’i jepte major Vojo Todoroviçi. Në botimin “Dokumente të Shtabit të Përgjithshëm dhe të Komandës së Përgjithshme të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, 5 korrik 1943-10 korrik 1945”, Tiranë 1966, në faqen 263, emri i majorit Vojo Todoroviçit është hequr.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

OFL dhe Saimir Tahiri ‘fut’ në sherr Lalën dhe Lleshajn/ Gazetarja: Të të vijë turp! Duhet të skuqesh para shqiptarëve për këtë që thua – Ministri: Më ke zënë ngushtë se…

Politikë

OFL dhe Saimir Tahiri ‘fut’ në sherr Lalën dhe Lleshajn/ Gazetarja: Të të vijë turp! Duhet të skuqesh para shqiptarëve për këtë që thua – Ministri: Më ke zënë ngushtë se…

Për gazetaren Klodiana lala, OFL nuk e ka përmbushur misionin e saj, atë për të cilën u trumbetua nga kryeministri Edi Rama dhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, goditja e...

Dy kamberë në një derë

Politikë

Dy kamberë në një derë

  Nga Gert Shella - 03/12/2020 Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit te Organizuar dënoi këtë javë me 6 muaj burg gjyqtarin Luan Daci, anëtar i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit...

LSI Durrës denoncon/Zyrat e OSHEE në Durrës në mungesë të pajisjeve bazike si letra dhe printer

Politikë

LSI Durrës denoncon/Zyrat e OSHEE në Durrës në mungesë të pajisjeve bazike si letra dhe printer

Zyrat e OSHEE në Durrës📍në mungesë të pajisjeve bazike si letra dhe printer.Qytetarët në rradhë dhe të indinjuar pasi nuk marrin shërbimin e duhur.Durrësi ka faturat më të larta të...