1984/Kërkoi ndihmë por u vra nga rojet kufitare

Tuesday, 01 December 2020 14:32

Një 21 vjeçar po përpiqej të arratisej nëpërmjet liqenit të Ohrit për në Jugosllavi. I gendur keq, mbasi nga rrethana të panjohura, kërkoi ndihmë. Njësiti i kufirit që mund ta shpëtonte dhe ndalonte, nuk e bëri të gjatë por e vrau. Emri i tij nuk haset në listën e të vrarëve me dhe pa gjyq nga diktatura komuniste.

Në komunikatën operative nr.170, datë 19.7.1984 të MPB-së, gjendet edhe ky njoftim:

“Më datën 19.7.1984, ora 00.50, njësiti i shërbimit i postës kufitare Guri i Kuq (Hudënisht) dëgjoi në thellësi të liqenit, rreth 150 metra, një zë njeriu që kërkonte ndihmë. Njësi ka qëlluar në drejtim të tij. vazhdim kërkimi i personit, por deri tani nuk është gjetur gjë”.

Në komunikatën operative nr.171, datë 20.7.1984 të MPB-së, sqarohen rrethanat e krimit:

“Më datën 19.7.1984, në afërsi të stacionit hekurudhor Guri i Kuq, rreth 200 metra në thellësi të liqenit, u gjet i mbytur Adrian Shaban Spanjolli, vjeç 21, nga fshati Vërçulaj Lekaj, i Kavajës. Ky është personi  që e ka qëlluar njësiti i shërbimit të postës së Hudënishtit më datën 18.7.1984”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

Politikë

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

  Sot, regjisori Dhimitër Anagnosti mbushi 85 vjeç, duke u dekoruar nga presidenti Meta me dekoratën “Gjergj Kastiroti Skënderbeu”. Luan Rama ka postuar një foto me regjisorin e njohur, duke u shprehur...

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

Politikë

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

  Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Brisida Shehaj, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, për çështjen e përgjimeve të Antimafias Italiane. Reagimi i Shehajt   Fundi i botës: Lali...

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

Politikë

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

  Kryetarja e LSI Durrës, Kontjana Kuçi, deklaron se banorët e qytetit bregdetar ndihen të zhvatur nga qeveria. Ajo rendit ndër problematikat kryesore të ngritura në takimet e përditshme me qytetarët...