Si e hoqën komunistët emrin e Ismail Qemal Vlorës nga sheshi “Skënderbej”

E Enjte, 03 December 2020 13:39
I njëjti vend në vitet 1942 dhe 1945 I njëjti vend në vitet 1942 dhe 1945

Nga Kastriot Dervishi

Me rastin e 30 vjetorit të pavarësisë, kryeministri i vitit 1942, Mustafa Kruja, ish firmëtar i pavarësisë, për të demonstruar ndjenjat e tij nacionaliste, ndër të tjera, ndërmori dy nisma: hoqi sëpatat nga flamuri kombëtar, si dhe ndërtoi një memorial në sheshin “Skënderbej”, aty ku është sot shtatorja e Skënderbeut. Mustafa Kruja njihej si nacionalist antikomunist që e mendonte zgjidhjen e çështjes kombëtare të lidhur me regjimin fashist. Memoriali në shesh ishte i thjeshtë, një shqiponjë dykrenore, poshtë së cilës shkruhej: “Ismail Qemal. 28.11.1912”. Kur hynë në Tiranë, komunistët e prishën emrin e Ismail Qemal Vlorës dhe në vend të tij vendosën tekstin: “Gjaku i heronjve tonë siguroi lirinë popullit. Lavdi e përjetshme dëshmorëve”. Nuk u duhej më emri i kryeministrit të parë të shtetit shqiptar. Internacionalizmi dhe revolucioni proletar kishin më shumë rëndësi.

Modifikuar më E Enjte, 03 December 2020 13:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

Politikë

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

  Sot, regjisori Dhimitër Anagnosti mbushi 85 vjeç, duke u dekoruar nga presidenti Meta me dekoratën “Gjergj Kastiroti Skënderbeu”. Luan Rama ka postuar një foto me regjisorin e njohur, duke u shprehur...

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

Politikë

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

  Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Brisida Shehaj, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, për çështjen e përgjimeve të Antimafias Italiane. Reagimi i Shehajt   Fundi i botës: Lali...

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

Politikë

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

  Kryetarja e LSI Durrës, Kontjana Kuçi, deklaron se banorët e qytetit bregdetar ndihen të zhvatur nga qeveria. Ajo rendit ndër problematikat kryesore të ngritura në takimet e përditshme me qytetarët...