Shpëtoi një herë nga vdekja, por jo nga ajo komuniste

Hënë, 22 February 2021 15:55

Në listën me 19 persona të përpiluar nga degët e parë (zbulimi politike) dhe pestë (legatat) të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit në MPB, u ekzekutuan 9 persona. Pra, pjesën më të madhe nga 3 listat, e zë pikërisht kjo. Dy listat e tjera të degëve 2 dhe 3 kanë nga 6 persona të zgjedhur për t’u pushkatuar. Listave iu shtua edhe një person jashtë tyre.

Në listën kryesore, figuronte edhe Lluka Rashkoviç (1900), lindur në Llokov të Jugosllavisë, pronar makinash, punonte në garazhin e tij. Ishte shtresë e pasur. Akuzohej se ishte agjent i vjetër jugosllav, por edhe i SIM-it (shërbimi sekret ushtarak italian) i cili kishte dashur ta bënte guvernator të Malit të Zi gjatë luftës. Historia e tij është interesante. Shpëtoi njëherë nga vdekja. Në ngjarjen e shumënjohur të vrasjes së dy turistëve amerikanë Geoge de Long (49 vjeç, financier nga Nju-Jorku) dhe R.L Culeman (65 vjeç financier nga Kalifornia) më 6.4.1924 në Mamurras, Rashkoviç u plagos. Ai ishte shoferi i turistëve. Mesa duket shërbente me makinat e tij për udhëtime të ndryshme. Në foton bashkëlidhur, është i shënuar në qendër të fotos.

Modifikuar më Hënë, 22 February 2021 17:52

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Xhixho/Asnjë çelje negociatash nuk mund të ketë për Shqipërinë, pa plotësimin deri në një të kushteve të vendosura nga KE-ja.

Politikë

Xhixho/Asnjë çelje negociatash nuk mund të ketë për Shqipërinë, pa plotësimin deri në një të kushteve të vendosura nga KE-ja.

  Sot, raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, David Lega kërkoi korrigjimin e njoftimit zyrtar të PE, për rekomandimin e nisjes së negociatave për vendin tonë. Lega theksonte njoftimi nuk përmbante...

INTERVISTA/ Grisejda Myslimi: Në Vlorë mandati i dytë i LSI i padiskutueshëm, po punojmë për të tretin. Plani për ndaljen e hemoragjisë kombëtare

Politikë

INTERVISTA/ Grisejda Myslimi: Në Vlorë mandati i dytë i LSI i padiskutueshëm, po punojmë për të tretin. Plani për ndaljen e hemoragjisë kombëtare

  Kandidatja e LSI-së për qarkun e Vlorës në zgjedhjet e 25 prillit Grisejda Myslimi flet në një intervistë për gazetën “standard” flet për prioritet e programit të kësaj partie si...

Greqia nuk gjen qetësi, 24 lëkundje pas mesnate vetëm në Elassona, dhjetëra banorë kaluan natën jashtë

Globi

Greqia nuk gjen qetësi, 24 lëkundje pas mesnate vetëm në Elassona, dhjetëra banorë kaluan natën jashtë

  Greqia prej orësh nuk gjen qetësi teksa rajonet e Larissës dhe Thesalisë janë goditur nga disa tërmete, më i fundit ai i djeshmi me epiqendër në Elassona, 5.9 i shkallës...