80 vjeçari Fan Noli nuk qëndronte në favorin e RPSH-së

E Enjte, 22 Prill 2021 18:50

Në fundin e jetës së vet, kontradiktori Fan Noli ishte më i qartë se kurrë, e përçmonte regjimin komunist. Mirëpo, pikërisht regjimi që do vlerësonte vetëm anën e gabuar të jetës së tij, kur Fan Noli ishte 80 vjeç, e kish rreshtuar në radhët e njerëzve të padëshiruar, gati-gati armiq. Më 8.1.1961, Piro Bita që mbulonte marrëdhëniet me jashtë në Komitetin Qendror të PPSH-së, i shkruan Enver Hoxhës:

"Shoku Enver! Nesër Fan Noli ka 80-vjetorin e ditëlindjes. Ministria e Jashtme është dakord që t’i bëhet një telegram urimi nga Universiteti Shtetëror dhe një nga Lidhja e Shkrimtarëve. Këto të transmetohen edhe nga Radio Tirana”.

Ky shënim duket se zemëron E.Hoxhën, i cili e ndalon veprimin me këtë shënim: “Jo, as mos i bëhet, pse nuk qëndron në favorin e RP të Shqipërisë”.

Modifikuar më E Enjte, 22 Prill 2021 19:00

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avokati sfidon Celibashin: Zgjidh një bllok dhe unë do e gjej për kë ke votuar

Politikë

Avokati sfidon Celibashin: Zgjidh një bllok dhe unë do e gjej për kë ke votuar

Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi në përgjigje të pyetjes së avokatit Adriatik Lapaj ka sqaruar arsyen pse çdo fletë votimi ka një kod të veçantë që e dallon atë nga të tjerat...

LSI denoncon masakrën zgjedhore, Xhixho: Dëmtim me dashje i materialeve zgjedhore

Politikë

LSI denoncon masakrën zgjedhore, Xhixho: Dëmtim me dashje i materialeve zgjedhore

  Zëvendëskryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho në një deklaratë për mediat denoncoi krimin zgjedhor nga ana e qeverisë në deformimin e votave të shqiptarëve në zgjedhjet parlamentare të...

“LSI me fat që mbështetet nga të rinjtë”, Luan Rama: Një brez që nuk ka nevojë të marrë njeri për dore

Politikë

“LSI me fat që mbështetet nga të rinjtë”, Luan Rama: Një brez që nuk ka nevojë të marrë njeri për dore

  Nga Luan Rama NJË BREZ QË NUK KA NEVOJËTA MARRË NJERI PËR DORE   Përkundër zhumhurit të zgjedhjeve e gjithë përpjekjeve si në traditën tonë më të shumtuar të manipulimit të tyre, prej...