Dy barsoleta të vitit 1973

E Enjte, 06 May 2021 13:38

Në organet e Partisë së Punës raportohej vazhdimisht për barsoletat e treguara në popull. Në to tallej vazhdimisht partia dhe udhëheqja. Dy barsoleta, të korrektura nga ana letrare (sepse ngatërrohen shpesh ligjëratat e drejta nga ato të zhdrejta), janë të mëposhtmet:

1

Një kandidat që pranohet në parti ndodhet para komisionit të pranimeve. Komisioni e pyet dhe e porosit që pas pranimit në parti të mos shkojë me femra, të mos luajë bixhoz, të mos ketë prirje për pasuri, të mos pijë, etj dhe në fund, për çështjen e partisë dhe të popullit të falë jetën. Kandidati pasi u mendua pak u përgjigj se me gjithë këto kufizime që i vunë, me gjithë qejf e falte jetën.

2

Burrë e grua ndodheshin në plazh me pushime. Burri kapi disa peshq dhe po i mbante në det të lidhur e të gjallë për t’i pasur të freskët. Pas pak thirri gruan dhe i kërkoi të gjente vaj ulliri për të fërguar peshqit. Gruaja pasi sillet andej-këndej, kthehet te i shoqi duke thënë se nuk gjeti vaj ulliri. I shoqi nxehet dhe i lëshon peshqit në det. Pas pak çastesh, peshqit dalin mbi sipërfaqen e ujit duke brohoritur të gëzuar: Partia e Punës! Partia e Punës! Ngaqë shpëtuan dhe nuk u tiganisën për mungesë të vajit të ullirit.

Modifikuar më E Enjte, 06 May 2021 18:10

4 komente

 • Përgjigju Laulparee

  buy priligy

  Hënë, 14 June 2021 23:52 komentuar nga Laulparee
 • Përgjigju Laulparee

  finasteride tablets 5mg where to buy

  Diel, 13 June 2021 20:26 komentuar nga Laulparee
 • Përgjigju Laulparee

  furosemide 40 mg without perscription

  Saturday, 12 June 2021 16:18 komentuar nga Laulparee
 • Përgjigju Laulparee

  kamagra uk next day delivery paypal 306

  E Enjte, 13 May 2021 06:40 komentuar nga Laulparee

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

Politikë

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

  Fatbardh Kadilli shpalli i pari ambicien për të marrë kreun e PD-së por në zgjedhjet e të dielës u rendit i fundit ndër katër kandidatët. Para mediave, ai tha se zgjedhjet...

Presidenti, i vetmi institucion legjitim, ktheu mbi 60 ligje antikushtetuese

Politikë

Presidenti, i vetmi institucion legjitim, ktheu mbi 60 ligje antikushtetuese

  Nga Erisa Xhixho/ Një parlament ilegjitim, jopërfaqësues, njëpartiak, i cili duhet të ishte shpërndarë 1 muaj para zgjedhjeve ngre një komision hetimor në kundërshtim me ligjin dhe merr një vendim antikushtetues...

Deputetja Dhimitri kundër shkarkimit të Metës: Hakmarrje, pasi nuk bën kompromis me krimin si qeveria

Politikë

Deputetja Dhimitri kundër shkarkimit të Metës: Hakmarrje, pasi nuk bën kompromis me krimin si qeveria

  Deputetja Fatjona Dhimitri u shpreh kundër shkarkimit të Presidentit Ilir Meta. Në fjalën e saj në Kuvend, ajo nuk i kurseu akuzat në drejtim të socialistëve ndërsa e cilësoi këtë...