Shqiptarët e Kosovës në kampe përqendrimi në Shqipëri

Premte, 23 July 2021 15:23

Në vitet 1944-1948 ngaqë midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë nuk kishte kufi, praktikisht nuk kemi dukuri arratisjeje. Pas vitit 1948, kohës kur Jugosllavia u dënua me qëndrimet e saj nga Stalini, kemi nisjen e dy dukurive: arratisjet nga Shqipëria në Jugosllavi dhe nga Jugosllavia në Shqipëri. Grupi kryesor i të arratisurve nga Jugosllavia në Shqipëri përbëhej nga shqiptarët e Kosovës. Në udhëzimet e Këshillit të Ministrave, ndër ta edhe ai nr.10, datë 24.12.1953 i “Mbi trajtimin ekonomik të emigrantëve”, theksohej se konsideroheshin të huaj ata që ishin “të ndjekur për shkak të aktivitetit  të tyre në favor të demokracisë, të luftës nacionalçlirimtare dhe të të drejtave të popullit punëtor”. Kësaj kategorie u jepej strehim. Nuk kishte rëndësi kombësia. Vihej re përcaktimi i “persekutimit të vazhdueshëm” nga qeveritë “monarko-fashiste greke” dhe “titiste jugosllave”. Në këtë çështje mungonte tërësisht ndonjë element kombëtar. Regjimi komunist i trajtoi shqiptarët e Kosovës me përbuzje dhe denigrim të vazhdueshëm. I sistemoi (kryesisht) në dy vende që mund të quhen kampet e para të përqendrimit. Këto ishin:

Kampi “Lufta e Vlorës”, Llakatund

Kampi fillon punimet në qershor 1950. Të internuarit kishin kryer 1.600 ditë punë, megjithëse norma vlerësohej se ishte arritur në 70%. Kampi kishte 50 të internuar dhe 20 të burgosur. Ata kishin realizuar së fundmi 4.000 ditë pune. Në fund të vitit 1953 aty janë vendosur “emigrantët jugosllavë”, përfshi këtu në pjesën më të madhe shqiptarët nga Kosova. Kjo vinte në bazë të udhëzimit të nr.10, datë 24.12.1953 të Kryeministrisë, gjë që solli grumbullimin në këtë kamp të 207 emigrantëve, prej të cilëve 108 ishin të aftë për punë. Ferma vijojë të ekzistojë edhe kur nuk kishte më kosovarë.

Kampi i fermës “Çlirimi” Seman Fier

Në qershor 1950 është ngritur kampi i Fierit me emrin “Çlirimi” me rreth 50 veta. Personat e mbyllur në këtë kamp merreshin me punë të detyruar në bujqësi. “Çlirimi” ishte një shkallë më poshtëruese se ferma e Llakatundit.

31 komente

 • Përgjigju HenryAcimb

  south asian gay dating
  online dating for gay men
  [url="http://gayonlinedating.net?"]top 20 best gay dating websites[/url]

  Premte, 10 September 2021 03:47 komentuar nga HenryAcimb
 • Përgjigju Viagra

  Viagra Proffesional Online Australia

  E mërkurë, 08 September 2021 17:40 komentuar nga Viagra
 • Përgjigju Michaelsuist

  discreet married gay dating
  danish gay dating
  [url="gaydatinglosangeles.com?"]top gay dating sites 2021[/url]

  Hënë, 06 September 2021 21:52 komentuar nga Michaelsuist
 • Përgjigju PatrickWrelm

  gay chubby chaser dating
  gay girl dating website
  chris aldrich dating naked gay

  Diel, 05 September 2021 00:51 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju PatrickWrelm

  gay dating online free
  white asian gay dating
  gay dating winfield ks

  E mërkurë, 01 September 2021 20:14 komentuar nga PatrickWrelm
 • Përgjigju Kevinabins

  gay dating denver colorado
  totally free gay dating sites
  gay guy dating straight girl

  Hënë, 16 August 2021 19:28 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay online dating series logo
  gay dating websites london
  free gay dating sites toronto

  Premte, 13 August 2021 21:42 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  best gay dating sites for men
  are there free gay dating aps
  white for black dating gay

  Tuesday, 10 August 2021 21:26 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  are dating traps gay
  dating sites for gay men
  dating around gay episode

  Hënë, 09 August 2021 21:35 komentuar nga Kevinabins
 • Përgjigju Kevinabins

  gay sex dating in pakistan
  elite gay dating site
  gay dating canton ohio

  Premte, 06 August 2021 19:21 komentuar nga Kevinabins

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi