1948/I burgosuri në Maliq u vra me bombë

Hënë, 30 August 2021 18:49
Në prill-shtator 1947 dhe mars-nëntor 1948, afër fshatit Vloçisht (në pjesën ku sot është fshati Drithas), funksionoi kampi sezonal i të burgosurve që do thanin kënetën e Maliqit. Në atë kohë nuk ekzistonte fshati Drithas, kështu që kampi njihet me emrin e Vloçishtit. Egërsia që tregonte komanda e kampit ndaj të burgosurve ishte e papërshkrueshme. Një ngjarje e datës 29.8.1948 me protagonist kapter Hito Hitajn, e pazakontë për mënyrën e ekzekutimit të krimit, i mori jetën një djaloshi. Ndodhia tregohet kështu nga një ish i dënuar:
“Mbi Hito Hitajn nuk kishte më egërsirë...Një ditë njëri nga të burgosur i kërkoi leje të urinonte. Kapteri e lejoi. Pastaj shkoi qetë-qetë te truproja aty pranë dhe mori që andejmi një bombë dore dhe ia hodhi robit. Kur shpërthe bomba pamë kufomën të hidhej përpjetë si një leckë. Hito Hitaj me qetësi urdhëroi buldozeristin t’i mbulonte pjesët e atij trupi. Më pas do të raportonte në komandë se i burgosuri kërkoi të arratisej dhe se kishte kaluar tabelën e zonës së ndaluar. Viktima më kujtohet mirë. Quhej Muharrem Xhixha”. (Avdul Banushi, “Një zë nga errësira”, faqe 62)

1 koment

 • Përgjigju Wilfred

  Wow, awesome blog layout! Howw long have you ever been blogging for?

  you make running a blog look easy. The whole glance of your site is
  wonderful, lett alone the content material!


  http://images.google.hn/url?q=https://comprarcialis5mg.org/it/comprare-spedra-avanafil-senza-ricetta-online/
  Wilfrrd (Wilfred) http://www.google.com.ua/url?q=https://comprarcialis5mg.org/it/comprare-spedra-avanafil-senza-ricetta-online/

  Tuesday, 31 August 2021 17:38 komentuar nga Wilfred

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi