“Çlirimi” i Shqipërisë nga ballistët

E Enjte, 02 September 2021 19:19
Foto ilustruese Foto ilustruese

 

Të lexosh letrat që na kanë lënë shokët e “luftës nacionalçlirimtare”, do të vësh re se “çlirimi” i vërtetë që ata kanë bërë ka qenë nga ballistët. Lexoni pjesë nga letra e datës 13 qershor 1944, e shtabit të Qarkut të Korçës, për shtabin e Batalionit “Tomori”:

“Në mbrëmë me Batalionin “Hakmarrje” dhe një kompani të Batalionit të 3-të të Brigadës së 3-të, sulmuam Tudasin dhe Gjergjevicën. Ballistët që ishin në Lekas, mbasi lanë 3 të vrarë, ikën nga sytë këmbët. Në Gjergjevicë nuk i gjetëm pasi kishin ikur. Batalioni tuaj, me të marrë këtë letër, të marrë drejtimin për në Voskopojë dhe të godasë armikun ku ta takojë...

Ju mbani lidhje me Batalionin “Hakmarrje” për çdo eventualitet dhe nga ana tjetër, na mbani në lidhje dhe ne, tani për tani në Lavdar dhe më vonë në Gorë. Shpejtoni shokë, që të mos i lëmë ballistët të na mundojnë popullin, se populli po na pret. Sipas lajmeve, vetëm në Shipckë ka pak ballistë dhe në tjetër vendi nuk ka, as në Lavdar, as në Dersnik nuk ka”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi