Çlirimi imagjinar i Fierit

Diel, 17 October 2021 18:19
 
Më 15 tetor shokët "veteranë" dhe shoqëruesit e tyre politikë përkujtuan ngjarjen e radhës që na ka lënë regjimi komunist, "çlirimin" e Fierit. Në dokumente të kohës nuk rezulton kurrsesi të jetë zhvilluar ndonjë qëndresë për të mbajtur Fierin sepse dihej që ushtria naziste kishte filluar prej muajsh tërheqjen nga Ballkani dhe nuk kishte asnjë synim të rrinte në Fier. Një trakt komunist i datës 28.10.1944, përmban më shumë propagandë se sa jep ndonjë fakt. Këtu thuhet se ishin partizanët e Grupit të Mallakastrës që luftuan (jashtë qytetit gjithsesi), ndërsa në librin me ngjarje e data të vitit 1971 thuhet se partizanët e Brigadës së 16-të, "çliruan" Fierin. Tani që të jemi të qartë, këta të brigadës të cilët nderohen sot për "heroizmin" e tyre, pse nuk zihen fare me gojë në këtë traktin e vitit 1944?! Kalimi i ndonjë triçikli anash një qyteti nuk përbën as pushtim dhe as çlirim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Politikë

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Të nderuar demokratë,Të nderuar qytetar të Lushnjes,Fort të dashur bashkëudhëtarët e mi në misionin e gjatë opozitar të Grupseksionit Karbunarë e Madhe! Sot,Partia Demomratike thuhet që:"Ndodhet në ditë të vështira?! Unë mendoj...

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

Globi

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

  Angela Merkel javën e ardhshme do të largohet nga detyra si kancelare e Gjermanisë. Mbrëmjen e sotme pritet që të mbahet një ceremoni ushtarake me muzikë për nder të saj. Sipas...

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

Politikë

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

  Një prej qytetarëve të pranishëm në Foltoren e Sali Berishës në Bajram Curri në Tropojë, foli për situatën aktuale që po kalon vendi. Qytetari theksoi se Berisha është një burrë krenar...