Kur bishtgoditja quhet “çlirim”

Diel, 24 October 2021 18:44
Çdo datë e trashëguar nga regjimi komunist, sidomos ato çlirimet imagjinare që godisnin bishta autokolonash, nuk duhet marrë në konsideratë. Për Lushnjën mbahet si datë “çlirimi” 18 tetori 1944. Kjo është edhe në botimin me ngjarje të vitit 1971, te i cili nuk jepet asgjë përveç kësaj date. Mirëpo sipas historikut të Brigadës së 8-të, vërehet me lehtësi se nuk bëhet fjalë për ndonjë luftë në qytet, por për një autokolonë që po kalonte nëpërmjet Lushnjës për të ikur në drejtim të veriut, e cila ka kaluar me 200 makina, 8 autoblinda, 6 tankse (sipas dokumentit në fjalë). Në historikun e Brigadës së 8-të shkruhet:
“Qysh prej datës 15.10.1944 e deri në datën 19.10.1944 u zhvilluan luftime të rrepta në afërsi të qytetit prej forcave të Batalionit të 4 të, kurse në orën 18.35 po të datës 19 (tetor) forcat e batalionit hynë në Lushnjë, duke mos i lënë rast armikut të plaçkisë dyqanet e popullit ose t’i djegi”.
Pra fjala është për “në afërsi të qytetit” dhe nuk bëhet fjalë për “çlirim”, por goditje të bishtit të autokolonës armike.

1 koment

  • Përgjigju Fadil B.

    Nuk e di se a gucojme ta quajm clirim apo riokupim 1944. Une mendoj se : Vrasjet , burgosjet , internimet dhe varferin extreme te popullit shqiptar , PPSH- komunistat ja kaluan edhe fashizmit.

    Hënë, 25 October 2021 09:33 komentuar nga Fadil B.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Politikë

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Të nderuar demokratë,Të nderuar qytetar të Lushnjes,Fort të dashur bashkëudhëtarët e mi në misionin e gjatë opozitar të Grupseksionit Karbunarë e Madhe! Sot,Partia Demomratike thuhet që:"Ndodhet në ditë të vështira?! Unë mendoj...

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

Globi

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

  Angela Merkel javën e ardhshme do të largohet nga detyra si kancelare e Gjermanisë. Mbrëmjen e sotme pritet që të mbahet një ceremoni ushtarake me muzikë për nder të saj. Sipas...

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

Politikë

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

  Një prej qytetarëve të pranishëm në Foltoren e Sali Berishës në Bajram Curri në Tropojë, foli për situatën aktuale që po kalon vendi. Qytetari theksoi se Berisha është një burrë krenar...