1944/“Reaksioni” duhej goditur

E Enjte, 25 November 2021 19:35

Komunistët prisnin largimin e ushtrisë gjermane për të shpallur çlirimin imagjinar të radhës, si gjithë “çlirimet” e tjera. Ata ishin fokusuar në goditjen e “reaksionit”, pra të shqiptarit kundërshtar politik, sepse kjo ishte lufta e vërtetë. Ishin lëshuar kundër “reaksionit” në rrethinat e Shkodrës. Për këtë arsye, me telegramin nr.52, datë 25.11.1944, Enver Hoxha kërkonte:

“Informohemi se brigadat 6, 7, 22 janë angazhuar në luftime me reaksionin në Dukagjin duke harruar objektivin kryesor, Shkodrën e rrugën Shkodër-Podgoricë. Udhëzojmë kategorikisht që brigadat e naltpërmendura të marshojnë drejt objektivin kryesor që ju kemi caktuar”.

Megjithatë asgjë nuk ndryshoi pasi partizanët iu shmangën konfrontimit me ushtrinë gjermane. Rëndësi kishte lufta ndaj shqiptarit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Kronikë

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Drejtuesi i kamionit ku u kap sasia prej 500 kg drogë e llojit marijuanë në Malin e Zi ka deklaruar se nuk kishte dijeni mbi praninë e lëndës narkotike, e...

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

Lifestyle

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

  Marka luksoze e modës Gucci është përballur me kritika për fushatën e saj të fundit për të cilën ka paraqitur tigra të vërtetë. Pasi janë publikuar disa foto të fushatës...