1960/Ngeli në provimet e shkollës, por partia e emëroi sekretar të parë

Diel, 29 Prill 2018 17:59

 

Nga Kastriot Dervishi

Kuadri i Partisë së Punës me shumë probleme politike e kulturore në formimin e tij, herë pas here i nënshtrohej detyrimit për të mbaruar arsimin fillor apo atë të mesëm. Partia përveç kësaj porosie hapi për kuadrot kurse, shkollën e partisë apo universitetin politik 2-vjeçar të natës (funksionoi pak kohë). Për të qenë në nivele drejtuese të partisë duhej si garanci biografia politike. Por kur vinte puna te sekretarët e parë në rrethe, partia nuk shihte shumë shkollimin, por të kaluarën politike. Në kurset e shkollat e ndryshme, ndër të tjerë, kuadri Maksut Selenica, i përcaktuar për t’u emëruar instruktor në komitetin e partisë së rrethit, doli dobët me provime. Për këtë arsye, partia me vendimin e datës 25.7.1960 nuk e emëroi instruktor në komitetin e partisë, por në postin më të lartë të komitetit të partisë së rrethit, sekretar të parë. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi