Zonja kundër harresës komuniste nxjerr dokumentin e rallë (Foto)

E mërkurë, 04 Prill 2018 16:41

Pedagogia e mirënjohur Jonila Godole dhe njëkohësisht drejtoresha e  IDMC-Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë, një organizëm thelbësor në çështjet e ballafaqimit me të shkuarën në Shqipëri, njihet për kumtesën e fortë kundër harresës së regjimit komunist dhe në zgjimin e ndërgjegjes publike. Së fundmi, ajo ka publikuar një dokument ku Hoxha, Isai dhe Alia diskujtojnë për ish të burgosurit e liruar pas amnistisë.

  “Vetëm përmes dokumenteve arkivore mund të tregohet respresioni në Shqipërinë komuniste. Një dokument i vitit 1982 ku Hoxha, Isai dhe Alia diskutojnë ku t’i degdisin ish të burgosurit e liruar pas amnistisë. Edhe në këtë dokument si në të tjera, del qartë si diktoheshin dhe anashkaloheshin vendimet dhe ligjet...”,- shkruan ajo në statusin e saj.

 

Modifikuar më E Enjte, 12 Prill 2018 15:25

Video

2 komente

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!