Nga Kastriot Dervishi Letra është shkruar nga i dënuari Vladimir Kosturi më 23.2.1970 për Enver Hoxhën nga Burgu i Burrelit.…
Nga Kastriot Dervishi   Mjafton të lexoni këtë letër të gjatë të Haki Toskës, për të kuptuar atë që ka…
Nga Kastriot Dervishi Pas vdekjes së Avni Rustemit më 22 prill 1924, në vijim, opozita e kohës organizoi një varrim…
Nga Kastriot Dervishi Deri në vitin 1966, në bazë të platformës së fshehtë, oficerët e Sigurimit nënshkruanin një deklaratë besnikërie…
Nga Kastriot Dervishi Esat Toptani në vitet 1912-1913 ishte figura kryesore që mbrojti Shkodrën dhe mundësoi që ajo t’i mbetej…
Nga Kastriot Dervishi Më 17.11.1943, batalionet Gorë Opar dhe “Tomori”, si dhe një pjesë e “Hakmarrjes” sulmuan, vranë, dëgjon dhe…
Nga Kastriot Dervishi Djali i një familjeje arratiset në Jugosllavi. Si plot raste, jugosllavët që bashkëpunonin ngushtë me regjimin e…
Nga Kastriot Dervishi Një i ashtuquajtur dekret i Presidiumit të Kuvendit Popullor, nr.3005, datë 23.11.1959, i ndalonte kthimin në atdhe…
  Sot shënon 21 vite nga ndalja e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe. Sulmet nisën në 24 mars, për…
Nga Kastriot Dervishi   Kishte vazhdimisht një ëndërr, të shkonte jashtë shtetit e të përkushtohej në filmografi apo diçka e…
1979/Rinia, Pali dhe kryeministri Nga Kastriot Dervishi Kryeministri i kohës (djathtas) ka ardhur të takojë rininë heroike që merrte pjesë…
Nga Kastriot Dervishi Më 6.6.1945, ora 12.25, pas 13 vendimeve të Gjyqit Ushtarak të Krahinës Ushtarake të Krahinës së Parë,…

Lajmet e fundit

Francë, konsensus i gjerë për një rindërtim identik të kurorës së Notre Dame

Kulturë

Francë, konsensus i gjerë për një rindërtim identik të kurorës së Notre Dame

  Ministrja e re franceze e Kulturës, Roselyne Bachelot theksoi se një konsensus i gjerë ekzistonte për të rindërtuar në mënyrë identike kurorën e katedrales Notre-Dame de Paris, ndërkohë që një...

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Politikë

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore, e cila kundërshtohet të firmoset nga disa prej deputëtëve brenda Kuvendit Përmes një postimi në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se...

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!