Iraniano-amerikanët protestojnë kundër qeverisë së Teheranit

Hënë, 13 Janar 2020 19:22

Iraniano-amerikanët u mblodhën në Uashington dhe Los Anxheles të dielën për të kujtuar viktimat e avionit ukrainas të rrëzuar nga Irani dhe për të mbështetur protestuesit paqësorë që u vranë nga forcat iraniane të sigurisë.

Një grup iraniano-amerikanësh u mblodhën në sheshin Freedom Plaza të Uashingtonit të dielën mbrëma për të kujtuar njerëzit e pafajshëm të vrarë javët e fundit në Iran, përfshirë 176 pasagjerët e avionit ukrainas dhe më shumë se 1.000 iranianët e vrarë në protestat e shkaktuara nga rritja e çmimit të karburantit në nëntor. Marrja e përgjegjësisë nga Teherani për rrëzimin e avionit ukrainas ka nxitur ndjenjat antiqeveritare, i thanë Zërit të Amerikës disa protestues.

"Njerëzit nuk e duan qeverinë iraniane. Dhe [Gjenerali iranian] Qassem Soleimani ishte një terrorist", tha Lilly, një protestuese iraniano-amerikane.

"Nëse proteston në rrugët (e Iranit), mund të burgosesh ose të vritesh. Këta njerëz janë kaq të guximshëm", thotë Monir, një protestuese iraniano-amerikane.

Presidenti amerikan Donald Trump shprehu mbështetjen e tij për protestuesit iranianë të shtunën, duke bërë postime në Twitter edhe në gjuhën farsi. Disa protestues iraniano-amerikanë e falenderuan Presidentin për mbështetjen e tij.

"Ka shumë shpresë tani. E them këtë sepse njerëzit mund ta kuptojnë tani se presidenti i Amerikës, vendit me demokratik në botë, është me ne, kështu që ata janë plot shpresë", thotë Shekoofeh, një protestuese iraniano-amerikane.

"Është mirë që ai postoi në Twitter mesazhe në gjuhën farsi dhe në anglisht, por ne dëshirojmë t'i themi atij se nuk duam luftë!", thotë Faramarz Zafi, një protestues iraniano-amerikan.

Një turmë tjetër u mblodh në Los Anxheles të dielën, shumë prej tyre duke brohoritur kundër çdo ndërhyrjeje ushtarake amerikane në Iran. Një student i filmit i tha Zërit të Amerikës se ai kishte biseduar me familjen në Iran një natë më parë, dhe ata po planifikonin të rrezikonin jetën për të protestuar kundër qeverisë së Teheranit.

"Mendoj se është e rëndësishme ta kuptoni se njerëzit në Iran e dinë se çfarë duan. Populli në Iran po lufton për lirinë e tij dhe ne nuk kemi nevojë për asnjë shpëtimtar. Shtetet e Bashkuara nuk kujdesen për ne" thotë studenti iranian Hamoun Dolatshahi.

Videot e publikuara në internet tregonin protestuesit në Teheran dhe qytete të tjera iraniane të shtunën dhe të dielën, duke brohoritur parulla antiqeveritare.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Roboti femër që do të fluturojë në hapësirë

Teknologji

Roboti femër që do të fluturojë në hapësirë

Roboti femër që do të fluturojë në hapësirë ​​këtë vit e zbuluar nga agjensia hapësinore e Indisë. India po planifikon të dërgojë në hapësirë ​​një robot “femër” humanoid. Humanoid në...

Vijojnë tërmetet në Turqi. Disa lëkundje të forta brenda pak minutash

Globi

Vijojnë tërmetet në Turqi. Disa lëkundje të forta brenda pak minutash

Vazhdojnë lëkundjet e tokës në Turqi. Pas tërmetit të djeshëm, 6.8 ballë I shkallës rihter, toka në pjesën Lindore vijon të lëkundet. Sipas Shërbimit Sizmiologjik turk, që prej orës 18.30, në...

Kush janë 6 shqiptarët që u kapën sot me 50 milion euro kokainë në Greqi. Kryetari ‘tmerri’ i policësë

Aktualitet

Kush janë 6 shqiptarët që u kapën sot me 50 milion euro kokainë në Greqi. Kryetari ‘tmerri’ i policësë

Policia greke ka zbardhur aktivitetin e organizatës ndërkombëtare të trafikut të kokainës,anëtarët e së cilës u arrestuan mëngjesin e së shtunës në vendin e quajtur Astakos ne Mesologji të Greqisë. Gjate...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!