‘Bie’ marrëveshja me Iranin/ Johnson: Ta zëvendësojmë me ‘planin Trump’

Tuesday, 14 Janar 2020 14:12

Fuqitë europiane aktivizuan një mekanizëm dyshimi për marrëveshjen bërthamore me Iranin, pasi ky vend u tërhoq nga angazhimet e tij.

Pas tensioneve të fundit me Shtetet e Bashkuara, Irani vendosi të mos pranojë kufizimet për prodhimin e uraniumit. Për ekspertët, ky ishte një hap drejt krijimit të karburantit bërthamor, por edhe armëve atomike.

Sipas BBC, vendimi i Francës, Gjermanisë dhe Britanisë tregon se marrëveshja bërthamore me Iranin po shkon drejt ‘vdekjes’.

Kjo marrëveshje e nënshkruar edhe nga ish-presidenti amerikan, Barack Obama, nuk u pranua nga presidenti aktual i SHBA, Donald Trump.

Pasi nuk e njohu marrëveshjen, Trump riktheu sanksionet e ashpra ndaj Iranit.

Nga ana tjetër, kryeministri anglez, Boris Johnson ka thënë se marrëveshja e vitit 2015 me Iranin duhet zëvendësuar me ‘marrëveshjen e Trump’.

Ai tha se marrëveshja e parë kishte probleme.

Vetë Trump është angazhuar përpara amerikanëve dhe botës për një marrëveshje të re me Iranin, duke u zotuar se sa kohë të jetë ai president, Teherani nuk do prodhojë kurrë armë bërthamore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Politikë

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore, e cila kundërshtohet të firmoset nga disa prej deputëtëve brenda Kuvendit Përmes një postimi në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se...

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!