Trump akuzon Obamën për kryerjen e “krimit më të madh politik në historinë amerikane”

Tuesday, 12 May 2020 19:42

Donald Trump vazhdoi të merret me hetimin e Rusisë të Dielën, më shumë se një vit pasi këshilltari special Robert Mueller paraqiti raportin e tij pa rekomanduar akuza kundër presidentit por vetëm tre ditë pasi departamenti i drejtësisë tha që do të pushonte çështjen kundër Michael Flynn, këshilltarin e pare te Trump per sigurine kombëtare.

"Krimi më i madh politik në historinë amerikane, deri tani!" Presidenti shkruajti në një status që shoqëronte një pretendim se Barack Obama "përdori javët e fundit në detyrë për të synuar zyrtarët e ardhshëm dhe sabotimin e administratës së re".

Tweet-i bëri jehonë mesazhet e mëparshme të retweetuara nga Trump. Të dielën pasdite Presidenti vazhdoi te qarkulloje mesazhe duke pretenduar një komplot anti-Trump.
Trump pushoi Flynn, një gjeneral në pension, në fillim të vitit 2017, për gënjeshtrën ndaj Zëvendës Presidentit Mike Pence në lidhje me bisedat me ambasadorin rus, në lidhje me sanksionet e vendosura nga administrata e Obamës në shenjë hakmarrjeje për ndërhyrje në zgjedhjet e vitit 2016.
Nje nga sorëheqjet dhe pushimet më të mëdha kryesore të Trump
Komuniteti i inteligjencës amerikane ka kohë që mendon se përpjekje të tilla synonin të nxirrnin zgjedhjet drejt Trump dhe larg Hillary Clinton, të nominuarit demokrat.

Flynn e panoi fajin qe genjeu FBI - të cilën Trump e ka pranuar - dhe bashkëpunoi me Mueller, i cili u emërua për të marrë përsipër hetimin e ndërhyrjes ruse pasi Trump pushoi nga puna drejtorin e FBI, James Comey.

Mueller nuk vendosi një komplot kriminal, por ai përcaktoi lidhje të gjera midis Trump dhe Moskës dhe raste të pengimit të mundshëm të drejtësisë nga presidenti.

Flynn u përpoq të ndryshojë lutjen e tij ndërsa po priste dënimin dhe presidenti e drejtoi çështjen e tij, duke lëshuar një falje të mundshme. Të enjten, në një akt që tronditi mediat amerikane, prokurori i përgjithshëm William Barr tha se departamenti i drejtësisë do ta heqë çështjen tërësisht.

Trump dhe përkrahësit e tij kanë trumbetuar me zë të lartë vendimin dhe gjatë ditës së shtunë dhe të dielë presidenti lëshoi ​​një stuhi t mbështetësvedhe ne tweeter dhe komentuesve konservatorë që sulmuan caqet përfshirë Obamën, Mueller, Comey dhe kryetarin e komitetit të inteligjencës së shtëpisë Adam Schiff.

Pritësi i bisedës së tërhequr nga presidenti, Buck Sexton, është një ish-analist i CIA-së i cili tani pret një shfaqje për të cilën ai thotë se "flet të vërtetën në pushtet dhe zvogëlon marrëzitë liberale që vijnë nga media kryesore".

Në një mesazh tjetër të postuar nga presidenti, Sexton e quajti ish-drejtorin e FBI-së, Andrew McCabe - i cili Trump pushoi nga puna për pension, - "një zhurmë partizane e pandershme që ka bërë dëm të pallogaritshëm për reputacionin e FBI dhe duhet të jetë ulur në një qeli për të gënjyer nën betim ”.

Në shkurt, departamenti i drejtësisë amerikane tha që nuk do të ngarkonte McCabe për pretendimet që ai gënjeu hetuesit për një rrjedhje të mediave.

Ashtu si Comey, McCabe botoi ​​një libër në të cilin ishte shumë kritik ndaj Trump, për të cilin tha se vepronte si një shef i turmave. McCabe gjithashtu shkruajti se Trump kishte lëshuar një "presion të marrëzisë" në jetën publike amerikane.

Fokusimi i Trump të dielën mbeti kryesisht në hetimin e Rusisë pavarësisht nga zhvillimet e vazhdueshme në shpërthimin e koronavirusit, i cili ka infektuar më shumë se 1.3 milion amerikanë dhe ka vrarë afro 80,000.

Me rastet e konfirmuara në mesin e ndihmësve të Shtëpisë së Bardhë afër presidentit, ekspertë të lartë të shëndetit publik përfshirë Dr. Anthony Fauci në karantinë dhe Trump të raportuar nga New York Times të jenë "spooked", presidenti pohoi në një status ne tweeter të rrallë që nuk lidhet me Rusinë: " Ne po marrim nota të shkëlqyera për trajtimin e pandemisë CoronaVirus. "

Ai sulmoi gjithashtu Obamën dhe nënkryetarin e tij, Joe Biden, kandidatin e supozuar demokrat për president këtë vit, për përgjigjen e tyre ndaj "katastrofës së njohur si H1N1 Gripit të derrit" në 2009.

Trump shënoi gjithashtu si një ditë të veçantë në kalendar, duke u dedikuar nje status ne tweeter : "Gezuar Diten e Nenave!"

Modifikuar më Tuesday, 12 May 2020 19:42

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Politikë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!