Komisioni Europian thirrje shteteve anëtare: Përgatituni për valën e dyta të infeksionit!

E mërkurë, 13 May 2020 11:31

Ndërsa vendet në Europë kanë filluar të lehtësojnë masat e bllokimit, ekspertët kanë shprehur frikë nga një valë e re e infeksioneve gjatë Verës.

Shqetësimi është që nivelet më të ulëta të infeksionit të kombinuara me temperatura më të larta mund të çojnë në vetëkënaqësi midis njerëzve për të mos respektuar rregullat e distancimit shoqëror dhe higjienës.
epa08026182 A photo taken with a fisheye lens shows the European Commission headquarters in Brussels, Belgium, 26 November 2019. President-Elect of the European Commission Ursula von der Leyen on 27 November 2019 will present her team of Commissioners-designate and the new Commission's programme to the European Parliament in Strasbourg, France. Members of the European Parliament (MEPs) will then discuss and decide (by simple majority) whether to elect the College of Commissioners or not. EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Bazuar në studimet e pandemive të mëparshme, ekspertët thonë se një valë e dytë ka të ngjarë të ndodhë edhe këtë herë.

Stefan de Keersmaecker, zëdhënësi i Komisionit Evropian, shpjegoi se “Shtetet Anëtare duhet të përgatiten për valën e dyta eventuale të infeksionit duke shfrytëzuar çdo mundësi për të përmirësuar sistemet ekzistuese të mbikëqyrjes.” De Keersmaecker shtoi se autoritetet dhe qytetarët duhet të qëndrojnë në gatishmëri, dhe se “kjo është e rëndësishme për të siguruar që qytetarët të kuptojnë që valët e reja mund të ndodhin, edhe nëse një valë fillestare menaxhohet me sukses.”

Për ekspertët, vala e dytë e pandemisë nuk është çështje nëse, por thjesht se kur dhe për këtë arsye alarmi mbetet.

“Qeveritë janë të vetëdijshme që vala e dytë do të ndodhë dhe se ata duhet të mbajnë nën kontroll shkallën e infeksionit dhe të ri-vendosin kufizime dhe mbyllje të reja, kur ka një rritje të konsiderueshme të rasteve. Skenari i pritshëm nuk na lejon të qetësohemi pasi koronavirusi nuk do zhduket, pa vaksinën nuk është e mundur“, tha Dr. Klaus Cichutek nga Paul-Ehrlich-Institut.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Politikë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!