Një mandat i pestë për Angela Merkelin?

Tuesday, 19 May 2020 09:06

 

Ngacmohen dy vetë që nuk e duan gjithmonë njëri-tjetrin. Kur Angela Merkeli tejkaloi kufirin kohor prej një minute për një përgjigje të mërkurën gjatë interpelancës me deputetët në Bundestag, Presidenti i Bundestagut Wolfgang Schäuble e regjistroi. “Kancelares i dhamë tani pak më shumë kohë, sepse asaj iu desh të përgjigjet edhe për grupin parlamentar të CDU / CSU,” tha ai. Dhe Merkeli u përgjigj: “Anëtare e të cilit është kancelarja”.

Në procesverbalin e Bundestagut lexon “hare dhe duartrokitje nga CDU / CSU”. Ishte një duartrokitje krenare. Sipas parimit: njëra nga ne. Merkeli e ktheu kohën e pyetjes gati 70-minutëshe në shfaqje të një personi. Ajo dukej e qetë dhe mendjemprehtë, si gjithmonë shumë e përgatitur për lëndën, dhe me siguri jo e lodhur nga posti.
Lidërship në krizën e Corones

Merkeli ndodhet ndoshta në krizën më të madhe gjatë mandatit të saj, kriza mbase më e madhe që nga themelimi i Republikës Federale. Dhe qoftë brenda apo jashtë vendit: deri tani ajo është lëvduar për kursin e saj në krizën e Coronas, është brohoritur si përfaqësuese e multilateralizmit. E cila lufton tani për Evropën e tronditur dhe kërkon për të mbështetje në grupin parlamentar unionist.

Ishte Horst Seehoferi, Ministri i saj Federal i Brendshëm dhe nga 2015 deri në 2018, kritiku më i betuar i saj, i cili e ngriti fare zyrtarisht çështjen e mandatit të pestë të Merkelit si kancelare. Ai “nuk mund ta mohojë, që këtë ide e ka dëgjuar më shpesh kohët e fundit”, tha njeriu i CSU-së në fillim të majit të “Bild am Sonntag”.

Spekulimet janë kaq të mrekullueshme. Dhe ajo që më parë diskutohej nga gazetarët dhe prapaskenat e spektakleve mediatike tani vjen nga ministri, i cili nuk përmbahet dot pa lëvduar “punën e shkëlqyer në ekip” dhe “udhëheqjen strategjike” të Merkelit.

Pension në moshën 67 vjeçare?

Vetëm se: Merkeli ka thënë prej kohësh se së shpejti do t’i japë fund. Pas zgjedhjeve paraprirëse zhgënjyese për partitë unioniste në Bavari dhe në Hessen, për të cilat shumë fajësuan kancelaren, 65-vjeçarja tërhoqi rripin e hapjes së parashutës dhe në tetor 2018 njoftoi dorëheqjen e saj nga kryesia e partisë. Sidoqoftë, ajo dëshironte të mbetej kancelare deri në fund të periudhës legjislative dhe të përfundonte veprimtarinë e saj politike me zgjedhjet federale në vjeshtë 2021. Pra pension në moshën 67 vjeçare.

Shumë lëvdata nga grupi parlamentar

Sidoqoftë, kur flet me shumë anëtare të grupit unionist parlamentar, të gjithë janë plot lëvdata dhe respekt për Merkelin në epokën e re të Coronas. Por askush nuk të thotë gjë që – përtej pyetjes se si do të përfundojnë zgjedhjet e ardhshme parlamentare – do të të bënte të spekuloje për një mandat tjetër legjislativ për kancelaren Merkel.

“Kancelarja ka një pozicion të jashtëzakonshëm si ndërkombëtar, ashtu edhe kombëtar. Midis politikanëve, vendimmarrësve, njerëzve”, thotë Marco Wanderwitz, deputet i Bundestagut në Saksoni, për Deutsche Welle-n.

Deputeti i CDU-së, Marco Wanderwitz, komisioneri për Lindjen në qeverinë federale që nga shkurti thotë se këto ditë ai është “shumë i lumtur që e kemi”. Një kolege theksoi se ajo e kishte udhëhequr vendin përmes krizës së Corona “në mënyrë të shkëlqyeshme dhe me kompetencë të madhe dhe duke marrë parasysh interesat konfliktuale”. Të gjithë në grup ndjenin nivelin e përkushtimit të saj për të zgjidhur problemin aktual evropian, thotë një tjetër.

Disa i argëton, të tjerë i irriton debati i ri. Shumë vetëve u kujtohen ditët e fillimit të shkurtit, kur kryetarja e CDU-së Annegret Kramp-Karrenbauer njoftoi tërheqjen nga udhëheqja e partisë. Në qarqet gazetareske në Berlin ato ditë dëgjoje vetëm Merz-Laschet-Röttgen ose Laschet-Röttgen-Merz. Një fiksim që nuk e përjetonin kurrë të tillë në bazën e partisë.

Deri sa erdhi Corona dhe solli pyetje shumë serioze faktike. Deri sa erdhi Corona dhe shkaktoi spekulime të reja në qarqet mediatike “Ajo dëshiron të qëndrojë, ajo do të largohet” ose “Ajo do të largohet, ajo dëshiron të qëndrojë”. Jo, thotë një anëtar i grupit parlamentar, “pas një mandati të përmbushur dhe të menaxhuar mirë” ajo “do të largohet nga skena politike” me kokën lart./DW

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BSH:Gjatë pandemisë Shqipëria humbi 17 mijë vende pune Shqipëria ka humbur rreth 17 vende punë si pasojë e pandemisë.

Aktualitet

BSH:Gjatë pandemisë Shqipëria humbi 17 mijë vende pune Shqipëria ka humbur rreth 17 vende punë si pasojë e pandemisë.

Një gjë të tillë e ka bërë me dije guvernatori Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ditën e sotme (1 korrik 2020). Sejko shtoi se në tremujorin e parë ekonomia është tkurrur...

Zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB,Yuri Kim mesazh Besiana Kadaresë:Urime për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm

Politikë

Zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB,Yuri Kim mesazh Besiana Kadaresë:Urime për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka uruar zv.presidenten e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Besiana Kadarenë për postin e ri. Kim thotë uron Kadarenë për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm...

Protestat tek Unaza e Re,nis gjyqi për ish-deputetin Klevis Balliu

Politikë

Protestat tek Unaza e Re,nis gjyqi për ish-deputetin Klevis Balliu

  Ish- deputeti i PD, Klevis Balliu do të jetë sot në gjyq pas shtyrjes së seancës së parë para pandemisë. Pas mbylljes së hetimeve, Prokuroria vendosi ta dërgojë në gjyq Klevis...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!