Studimi i fundit:Imuniteti ndaj koronavirusëve mund të zgjasë vetëm gjashtë muaj

Tuesday, 26 May 2020 07:47

Imuniteti ndaj riinfektimit nga coronaviruset njerëzore mund të zgjasë vetëm gjashtë muaj, sipas një studimi të Universitetit të Amsterdamit.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, me këtë, ky studim hedh dyshime mbi prakticitetin e futjes së “pasaportave të imunitetit”, të cilat disa qeveri duan t’i lëshojnë për të mbijetuarit nga COVID-19 me supozimin se ata nuk mund të rikthehen dhe janë të lirë të ndihmojnë ekonominë të rikthehet në këmbët e saj.

Siç thuhet më tej, studimi monitoroi 10 burra mbi 35 vjet për të përcaktuar nivelin e antitrupave pas infeksionit për ndonjë nga katër coronaviruset sezonale të njeriut.

Këta burra, në atë kohë nga 27 deri 40 vjeç, u testuan në intervalin tre ose gjashtë muaj.

Studiuesit zbuluan se kishte një “kohëzgjatje alarmante të shkurtër të imunitetit mbrojtës ndaj coronavirusëve” me shkencëtarët duke vërejtur “riinfeksione të shpeshta në 12 muaj pas infeksionit dhe ulje të konsiderueshme të niveleve të antitrupave edhe para 6 muaj pas infeksionit”.

Ata theksuan se të katër llojet e coronavirusëve njerëzorë janë “biologjikisht të ndryshëm” dhe “kanë pak të përbashkët, përveç se shkaktojnë ftohjen e zakonshme”.

“Ende, të gjitha ato duket se shkaktojnë një imunitet afatshkurtër me humbje të shpejtë të antitrupave. Ky mund të jetë një emërues i përgjithshëm për coronaviruset njerëzore”.

“Nëse SARS-CoV-2 do të sillet si një coronavirus sezonal në të ardhmen, mund të pritet një model i ngjashëm”, vazhduan ata.

“Meqenëse imuniteti mbrojtës mund të humbet nga 6 muaj pas infektimit, perspektiva e arritjes së imunitetit funksional të tufës nga infeksioni natyror duket shumë e pamundur”, paralajmëruan ata.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BSH:Gjatë pandemisë Shqipëria humbi 17 mijë vende pune Shqipëria ka humbur rreth 17 vende punë si pasojë e pandemisë.

Aktualitet

BSH:Gjatë pandemisë Shqipëria humbi 17 mijë vende pune Shqipëria ka humbur rreth 17 vende punë si pasojë e pandemisë.

Një gjë të tillë e ka bërë me dije guvernatori Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ditën e sotme (1 korrik 2020). Sejko shtoi se në tremujorin e parë ekonomia është tkurrur...

Zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB,Yuri Kim mesazh Besiana Kadaresë:Urime për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm

Politikë

Zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB,Yuri Kim mesazh Besiana Kadaresë:Urime për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka uruar zv.presidenten e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Besiana Kadarenë për postin e ri. Kim thotë uron Kadarenë për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm...

Protestat tek Unaza e Re,nis gjyqi për ish-deputetin Klevis Balliu

Politikë

Protestat tek Unaza e Re,nis gjyqi për ish-deputetin Klevis Balliu

  Ish- deputeti i PD, Klevis Balliu do të jetë sot në gjyq pas shtyrjes së seancës së parë para pandemisë. Pas mbylljes së hetimeve, Prokuroria vendosi ta dërgojë në gjyq Klevis...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!