Fushata elektorale në SHBA/Donald Trump mban tubime në Miçigan dhe Uiscon

Saturday, 17 October 2020 16:37

 

Presidenti Donald Trump ka nisur fushatën për rizgjedhje në Michigan dhe Wisconsin të shtunën, përpara se të nisë një turne në shtetet perëndimore për të rritur mbështetjen, pasi sondazhet kombëtare tregojnë se ai ndjek rivalin e tij demokrat Joe Biden.

Disa ditë pasi u rikuperua nga COVID-19 dhe vetëm dy javë e gjysmë para zgjedhjeve të 3 nëntorit, Trump po zhvillon tubime në të gjithë vendin, në përpjekje për të siguruar shtetet kryesore që ai fitoi katër vjet më parë, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Ish biznesmeni nga Nju Jorku mbizotëroi në Michigan dhe Ëisconsin në 2016, por sondazhet tregojnë është pas Biden, ish nënkryetarit, në ato shtete, për këtë vit.

Këshilltarët e Trump kanë parë prej kohësh Michiganin dhe Uisconsin, si dhe Pennsylvanian, si çelës për shanset e tij për t’u rizgjedhur. Presidenti po luan gjithashtu mbrojtje në bastionet tradicionale republikane, duke përfshirë Arizonën, ku ai planifikon të bëjë fushatë të hënën dhe Xhorxhia, ku bëri fushatë të premten mbrëma.

Trump mbetet pas rivalit të tij në sondazhet e opinioneve Janë më shumë se 23 milionë amerikanë që kanë hedhur votën tashmë. Biden planifikon të qëndrojë në shtetin e tij të Delauare të shtunën

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Takimi në Elbasan, Kërpaçi: LSI, çdo ditë pranë të rinjve për t’i dhënë zë problemeve të tyre

Politikë

Takimi në Elbasan, Kërpaçi: LSI, çdo ditë pranë të rinjve për t’i dhënë zë problemeve të tyre

  Kryetarja e forumit rinor të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi duke marrë shkas nga takimi i sotëm i kryetares Monika Kryemadhi me të rinjtë e LRI-së në Elbasan, shprehet...

Tabaku publikon videon: Shkatërrimi i shkollës “Sami Frashëri” një vend krimi, e gjitha u bë pa projekt

Politikë

Tabaku publikon videon: Shkatërrimi i shkollës “Sami Frashëri” një vend krimi, e gjitha u bë pa projekt

  Ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku, me anë të një postimi në “Facebook” ka publikuar një video, duke u shprehur se këto janë pamje nga vendi i krimit, ku u shemb...

Mësuesja humbi jetën nga Covid, vdes edhe vëllai. Në 2013 i vranë djalin

Kronikë

Mësuesja humbi jetën nga Covid, vdes edhe vëllai. Në 2013 i vranë djalin

  Ditën e sotme mediat njoftuan për humbjen e jetës së mësues, Irena Bajlozi, në Përrenjas. Por sikur të mos mjaftonte kjo humbje, familja Bajlozi është goditur nga një tjetër tragjedi...