Afro 40 milionë të infektuar me COVID-19 në gjithë botën, India i afrohet SHBA, Europa nën masa shtrënguese

Diel, 18 October 2020 17:37

 

Afro 40 milionë të infektuar me COVID-19 në gjithë botën, India i afrohet SHBA, Europa nën masa shtrënguese
Bilanci i COVID-19 në gjithë botën vijon që të rëndohet dhe të rritet pasi numri i të infektuarve po shkon drejt 40 milion rasteve që prej fillimit të pandemisë pasi 39.7 milion numërohen deri më tani.

Sipas Universitetit Johns Hopkins, 1.1 milionë qytetarë të planetit kanë gjetur vdekjes prej virusit të ri teksa SHBA vijon të kryesojë listën e bilancit në gjithë botën ndjekur nga India.

 

Kjo e fundit prej kohësh po i afrohet SHBA-së pasi numëron 114 mijë të vdekur dhe 7.5 milionë raste nga COVID-19, teksa SHBA ka 219 mijë të vdekur dhe 8.1 milionë të infektuar.

Ndërkohë kritike situata mbetet edhe në Europë, pasi disa shtete të BE kanë marrë masa të vendosura shtrënguese për t’iu kundërpërgjigjur rritjes së rasteve.

Çekia fillimisht vendosi masa pas rritjes së lartë të rasteve, teksa Parisi i Francës ka vendosur ndalim-qarkullimin gjatë natës, së bashku me 7 qytete të tjera franceze.

Belgjika zbaton nga nesër një masë të ngjashme si Franca teksa do të mbyllë kafenetë, baret, restorantet

Modifikuar më Diel, 18 October 2020 18:50

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Çdo javë lind një skandal i ri, i cili i zë vend skandalit të mëparshëm

Politikë

Alibeaj: Çdo javë lind një skandal i ri, i cili i zë vend skandalit të mëparshëm

  I ftuar në Tempora në RTV Ora, ish-deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj, u shpreh se skandalet e kësaj qeverie ka qenë aq të shumta sa opozita e ka patur të...

Çështja e detit në Hagë, ish-ministrja e LSI: Nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve, Rama me dy fytyra

Politikë

Çështja e detit në Hagë, ish-ministrja e LSI: Nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve, Rama me dy fytyra

  Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka reaguar në lidhje me marrëveshjen e detit mes Greqisë dhe Shqipërisë, ku çështja do të shkojë në Gjykata e Hagës. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’...

Spahiu: Bashkia e Tiranës është kthyer në abuzuesen më të madhe të fondeve publike dhe taksave të rritura

Politikë

Spahiu: Bashkia e Tiranës është kthyer në abuzuesen më të madhe të fondeve publike dhe taksave të rritura

  Eksperti i ekonomisë njëherësh dhe kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim për Tiranën, Përparim Spahiu deklaron se përmes reformës territoriale, Bashkitë, sidomos kjo e Tiranës, janë kthyer në abuzuesit më...