“Vaksinat anti-Covid mund të mbërrijnë muajin tjetër”! Shpresë në Britani pas dy javësh në izolim total

Saturday, 21 November 2020 09:03

 

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock, dha dje lajmin e mirë se vaksinat kundër coronavirusit do të fillojnë të mbërrijnë muajin tjetër, nëse ndonjëra miratohet nga rregullatori britanik i ilaçeve.

Sipas medieve britanike, Sekretari i Shëndetësisë tha në një konferencë televizive se Qeveria zyrtarisht i ka kërkuar rregullatorit, MHRA, të marrë në konsideratë licencimin e vaksinës të bërë nga firmat farmaceutike Pfizer dhe BioNTech.

 

Një studim i fazës së vonë këtë javë konfirmoi se vaksina ishte 95 për qind efektive në provat klinike dhe duket se mbron njerëzit e të gjitha moshave nga coronavirusi.

Siç thuhet më tej, vaksina që pritet të kushtojë rreth 15 funte për dozë aktualisht është favorite që do të miratohet së pari nga MHRA, pasi kandidatët nga Moderna dhe Universiteti i Oksfordit afër saj.

 

Kjo vjen ndërsa Britania sot konfirmoi edhe 20,252 raste të reja me coronavirus dhe 511 njerëz të tjerë të vdekur.
Ndërsa rastet janë në rënie – një rënie prej 26 për qind nga 27,301 e regjistruar të premten e kaluar – vdekjet po vazhdojnë të rriten, me 511 sot një rritje prej 36 për qind nga 376 javën e kaluar.

Profesori Jonathan Van-Tam, zëvendës oficer mjekësor për Anglinë, tha sot se Mbretëria e Bashkuar po ‘pret’ autorizimin për të përdorur vaksinën dhe tha se kjo ‘do të ndodhte me shpejtësinë e shkencës’.

Planet e rrjedhura të institucioneve shëndetësore britanike kanë zbuluar madje se edhe ata në grupin e rrezikut më të ulët – të rriturit e shëndetshëm nën moshën 55 – mund të jenë në gjendje të fillojnë të vaksinohen brenda vetëm dy muajsh nëse gjithçka shkon sipas planit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër!

Politikë

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër!

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër! ➡️Pak për "pasojat e Tërmetit" dhe krekosjen prej mashtruesash të atyre që e kanë detyrë të...

Mjerimi me emrin RILINDJE

Politikë

Mjerimi me emrin RILINDJE

Nga Arjan Kllomollari:Mjerimi me emrin RILINDJE:Mjerim i ulur kembekryq ne sofren e pabuke te cdo shqiptari.Dhe si nje mik i paftuar, barkderr vazhdon vazhdon te gllaberoje cdo therrime te saj.Mjerim...

Tragjedi në familjen shqiptare, flakët e zjarrit i marrin jetën 16-vjeçarit. Tezja shpëton nipin tjetër dhe mbesën. Prindërit ishin në...

Kronikë

Tragjedi në familjen shqiptare, flakët e zjarrit i marrin jetën 16-vjeçarit. Tezja shpëton nipin tjetër dhe mbesën. Prindërit ishin në...

Tragjedi në një familje shqiptare që jeton në Greqi. Flakët e zjarrit që përfshinë banesën ku jetonte çifti shqiptar me tre fëmijë, i kanë marrë jetën djalit të madh të...