Biden nis turin e parë jashtë shtetit për t'u dhënë siguri aleatëve dhe takuar Putinin

E mërkurë, 09 June 2021 10:12

 

Uashington - Presidenti Joe Biden është i etur për të rikthyer Shtetet e Bashkuara në skenën botërore, duke u dhënë siguri aleatëve evropianë të tronditur thellë nga paraardhësi i tij dhe nxitur demokracinë si mbrojtjen e vetme të forcave në rritje të autoritarizmit.

Biden ka ndërmarrë hapa në udhëtimin e tij tetëditor në terma gjithëpërfshirës, ​​duke besuar se Perëndimi duhet të demonstrojë publikisht se mund të konkurrojë ekonomikisht me Kinën ndërkohë që bota del nga pandemia e koronavirusit.

 
Duke u drejtuar për në takimin në fund të udhëtimit, me Vladimir Putin të Rusisë, Biden do të synojë të sigurojë kryeqytetet evropiane që Shtetet e Bashkuara mund të llogariten edhe një herë si një partner i besueshëm për të penguar agresionin e Moskës si në frontin e tyre lindor ashtu edhe në fushat e tyre të betejës në internet.

 

Udhëtimi do të ketë më shumë lidhje me mesazhet sesa veprimet specifike ose marrëveshjet. Dhe përparësia kryesore për Biden, i cili niset të mërkurën për në ndalesën e tij të parë në Mbretërinë e Bashkuar, është që të bindë botën se administrata e tij nuk është thjesht një devijim fluturak në trajektoren e një politike të jashtme amerikane

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

Politikë

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

  Fatbardh Kadilli shpalli i pari ambicien për të marrë kreun e PD-së por në zgjedhjet e të dielës u rendit i fundit ndër katër kandidatët. Para mediave, ai tha se zgjedhjet...

Presidenti, i vetmi institucion legjitim, ktheu mbi 60 ligje antikushtetuese

Politikë

Presidenti, i vetmi institucion legjitim, ktheu mbi 60 ligje antikushtetuese

  Nga Erisa Xhixho/ Një parlament ilegjitim, jopërfaqësues, njëpartiak, i cili duhet të ishte shpërndarë 1 muaj para zgjedhjeve ngre një komision hetimor në kundërshtim me ligjin dhe merr një vendim antikushtetues...

Deputetja Dhimitri kundër shkarkimit të Metës: Hakmarrje, pasi nuk bën kompromis me krimin si qeveria

Politikë

Deputetja Dhimitri kundër shkarkimit të Metës: Hakmarrje, pasi nuk bën kompromis me krimin si qeveria

  Deputetja Fatjona Dhimitri u shpreh kundër shkarkimit të Presidentit Ilir Meta. Në fjalën e saj në Kuvend, ajo nuk i kurseu akuzat në drejtim të socialistëve ndërsa e cilësoi këtë...