Kjo është lamtumira më e madhe që ka parë bota ndonjëherë

Hënë, 19 September 2022 11:17

Nga Hauke Herffs, BILD

Kjo është një ditë që ndoshta nuk do të ndodhë më kurrë.

 
 
 Funerali shtetëror i Elizabetës II fillon sot në Londër në orën 11:44. Funeral familjar, mega-akt shtetëror, bota i përulet sërish Mbretëreshës. Është lamtumira më e madhe që është parë ndonjëherë.
 
Rreth 2 mijë persona janë të ftuar. Përshirë rreth 500 mbretër dhe udhëheqës shtetërorë si p.sh: Presidenti i SHBA, Joe Biden dhe presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Krerët e familjeve më të rëndësishme mbrëtërore kanë mbërritur dhe më shumë se 30 krerë qeverish janë ftuar (me përjashtim të luftënxitësit Vladimir Putin). Më shumë nuk është e mundur.
 

Për më tepër, rreth 1 milionë njerëz udhëtuan për në Londër për të ndjekur procesionin përtej pallatit ‘Buckingham’ dhe transportin për në kështjellën ‘Windsor’, 13 kilometra larg. Niveli i sigurisë? Mega-i lartë! Janë dislokuar policia, shërbimet sekrete, njësitë ushtarake dhe anti-terror.

Akti i fundit: Mbretëresha do të varroset në orën 20:30 në kishëzën Shën Xhorxh pranë kështjellës ‘Windsor’. Richard Wellesley, zyrtar i lartë në gjykatën britanike, do të thyejë shkopin e saj të bardhë. Një gjest ceremonial që simbolikisht i jep fund shërbimit të Mbretëreshës si monarke.

Epoka e Elizabetës Ii ka përfunduar. Por ajo do të mbetët përgjithmonë monarkja e përjetshme.

Modifikuar më Tuesday, 20 September 2022 10:22
Login to post comments

Lajmet e fundit

Të gjitha detajet nga dasma më e përfolur, Armina dhe Shkëlzeni i japin sonte fund beqarisë

Politikë

Të gjitha detajet nga dasma më e përfolur, Armina dhe Shkëlzeni i japin sonte fund beqarisë

Armina Mevlani dhe Shkëlzen Berisha sonte kurorëzojnë historinë e tyre në martesë. 25 shtatori do të mbahet mend gjatë. Gjithçka nisi rastësisht, ndërsa sonte kur plotësohet rreth një dekadë nga...

“Gold” si Fjoralba/ Trajtohuni me SIGAL në spitalet më të mira të botës, Karta unike e Shëndetit, tashmë blihet edhe Online

Aktualitet

“Gold” si Fjoralba/ Trajtohuni me SIGAL në spitalet më të mira të botës, Karta unike e Shëndetit, tashmë blihet edhe Online

“Kush ka Shëndet, ka Shpresë; Kush ka Shpresë, ka GJITHÇKA” - Thomas Carlyle Të gjithë duam të jetojmë një jetë të shëndetshme dhe nuk na pëlqen të shkojmë në spitale...

Kjo është lamtumira më e madhe që ka parë bota ndonjëherë

Globi

Kjo është lamtumira më e madhe që ka parë bota ndonjëherë

Nga Hauke Herffs, BILD Kjo është një ditë që ndoshta nuk do të ndodhë më kurrë.      Funerali shtetëror i Elizabetës II fillon sot në Londër në orën 11:44. Funeral familjar, mega-akt shtetëror...