Një tërmet i ri godet Turqinë në orët e para të mëngjesit të sotëm

Tuesday, 07 February 2023 09:09

Tërmeti me magnitudë 5.8 goditi në një thellësi prej 1.2 milje në Turqinë qendrore, tha Qendra Sizmologjike Mesdhetare Evropiane (EMSC), ndërsa përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë dhe ndërsa numri i të vdekurve vetëm në Turqi u rrit mbi 3,300. 

 

Një stuhi dimërore që shkakton temperatura pothuajse të ulëta ka penguar ata që punojnë me dëshpërim për të çliruar njerëzit nga rrënojat e ndërtesave të shkatërruara, me motin e ftohtë që e bën nevojën për të arritur të mbijetuarit e bllokuar edhe më urgjente

 

Në qytetin turk të Hatay të goditur rëndë, banorët bënë thirrje të pafuqishme ndërsa klithmat dhe britmat e atyre që ishin nën rrënoja dëgjoheshin. 

Të dëshpëruar për t'i arritur në kohë, grupi i ndërhyrjes së shpejtë kanë gërmuar me duar të zhveshura .

Ndërkohë, dhjetëra mijëra kanë mbetur të pastrehë dhe duke fjetur në makinat e tyre ose duke kërkuar strehim të përkohshëm pasi mijëra ndërtesa u shkatërruan në të dy anët e kufirit, duke derdhur mjerim në një zonë tashmë të rrënuar nga lufta, kryengritjet, krizat e refugjatëve dhe kohët e fundit shpërthimi i kolerës.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA tha se tërmeti i parë me magnitudë 7.8 të së hënës goditi në orën 4:17 të mëngjesit (0117 GMT) në një thellësi prej rreth 11 miljesh.

Tërmeti fillestar ishte aq i fuqishëm sa u ndje deri në Grenlandë dhe u pasua nga një seri pasgoditjesh, duke përfshirë një lëkundje me magnitudë 7.5 që goditi në mes të punës së kërkim-shpëtimit të hënën

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Politikë

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lëzhës, Sandër Marku është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale të 14 majit. Lajmin është konfirmuar për mediat, ndërkohë dhe Alibeaj, në konferencën për...

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Politikë

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Vetëm ditën e sotme kanë lënë garën e zgjedhjeve të 14 majit katër kandidatë të grupit të Enkelejd Alibeajt.  Pas Sandër Markut në Lezhë, Genç Doçit në Kurbin dhe Gjergji Gjatës...

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Politikë

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Pas lajmërimit të Gjergji Gjatës për dorëheqjen e tij si kandidat i PD për kryetar bashkie në Korçë dhe Bujar Vretos, kandidati i PD për kryetar bashkie në Librazhd, listës...