Del dokumenti sekret: Putini do të sundojë së shpejti edhe Bjellorusinë

Tuesday, 21 February 2023 10:58

Fantazi të çmendura me fuqi të mëdha!

Diktatori rus, Vladimir Putin (70 vjeç) mesa duket dëshiron të marrë gradualisht kontrollin e Bjellorusisë fqinje deri në vitin 2030.

Kjo del nga një dokument sekret i administratës presidenciale të Moskës, i cili është parë nga mediat gjermane Sueddeutsche Zeitung, WDR dhe NDR. Qarqet perëndimore të sigurisë vlerësojnë se dokumenti është autentik.

Strategët e diktatorit të Kremlinit duan të depërtojnë në Bjellorusi politikisht, ekonomikisht dhe ushtarakisht. Qëllimi: një shtet i përbashkët nën udhëheqjen ruse.

Dokumenti i brendshëm prej 17 faqesh i Kremlinit, i titulluar “Qëllimet strategjike të Federatës Ruse në Bjellorusi” duket se daton nga vera e vitit 2021. Sipas raportit, ai përshkruan qëllimet strategjike të Rusisë në Bjellorusi në fushat e politikës/mbrojtjes, tregtisë dhe ekonomisë. Dokumenti ndahet në qëllime afatshkurtra- deri në vitin 2022- qëllime afatmesme- deri në vitin 2025- dhe qëllime afatgjata- deri në vitin 2030.

Sipas dokumentit, qëllimi strategjik i Moskës është ndër të tjera, ‘të sigurojë ndikimin dominues të Federatës Ruse në fushat e politikës sociale, tregtisë, ekonomisë, shkencës, arsimit dhe kulturës’.

Reforma kushtetuese e miratuar në Bjellorusi në shkurt të vitit të kaluar do të përfundojë sipas kushteve ruse dhe ligjet duhet të harmonizohen me ato të Federatës Ruse, thuhet në dokument. Në të njëjtën kohë, Kremlini dëshiron të zmbrapsë ndikimin perëndimor dhe të krijojë një mburojë kundër NATO-s.

“Në formën e tij të jashtme, dokumenti i ngjan një dokumenti standard të burokracisë ose administratës politike ruse,” tha Martin Kragh, zëvendësdrejtor i Qendrës së Stokholmit për Studimet e Evropës Lindore. Përmbajtja është kryesisht ‘në përputhje me qëllimet politike të Rusisë ndaj Bjellorusisë që nga vitet 1990’.

Sipas Sueddeutsche Zeitung, disa shërbime sekrete perëndimore, të cilave iu tregua ky dokument, gjithashtu besojnë se kjo është e besueshme. “Përmbajtja e dokumentit është plotësisht e besueshme dhe në përputhje me atë që ne perceptojmë,” tha një zyrtar i lartë i inteligjencës për gazetën.

Dokumenti strategjik duhet parë si pjesë e një plani më të madh nga Putini: krijimi i një Perandorie të madhe Ruse.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Politikë

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lëzhës, Sandër Marku është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale të 14 majit. Lajmin është konfirmuar për mediat, ndërkohë dhe Alibeaj, në konferencën për...

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Politikë

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Vetëm ditën e sotme kanë lënë garën e zgjedhjeve të 14 majit katër kandidatë të grupit të Enkelejd Alibeajt.  Pas Sandër Markut në Lezhë, Genç Doçit në Kurbin dhe Gjergji Gjatës...

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Politikë

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Pas lajmërimit të Gjergji Gjatës për dorëheqjen e tij si kandidat i PD për kryetar bashkie në Korçë dhe Bujar Vretos, kandidati i PD për kryetar bashkie në Librazhd, listës...