McCarthy i hap dritën jeshile procedurave për shkarkimin e presidentit Biden

Tuesday, 12 September 2023 14:10
Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, Kevin McCarthy pritet të deklarojë se këtë javë hapen procedurat për shkarkimin e presidentit Joe Biden.
 

Sipas Fox News, McCarthy do u thotë kongresmenëve republikanë se fillimi i hetimit për shkarkimin e Biden është ‘hapi logjik i radhës’.

Ditën e enjte, liderët e republikanëve në Kongres pritet të mblidhen në një takim me dyer të mbyllura për të mësuar më shumë nga hetimet parlamentare që janë kryer ndaj Biden dhe djalit të tij Hunter.
 
Gjatë këtij takimi, McCarthy do deklarojë se procedura e shkarkimit është hapi logjik i radhës për shumicën republikane.
 
Tre komisione të ndryshme parlamentare, të kryesuar nga republikanët, kanë hetuar për aferat e Biden. Ata kanë hetuar kryesisht dyshimet se Hunter Biden ka përfituar nga pushteti i babait për të siguruar marrëveshje biznesi në vende të huaja.
 

Një pyetje që mbetet e hapur për ligjvënësit republikanë është nëse vetë Biden ka përfituar personalisht nga marrëveshjet e të birit apo nëse ka abuzuar me pushtetin për të ndikuar te këto marrëveshje.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...