Analiza e CNN/ Vdekja e presidentit Raisi, kriza në Lindjen e Mesme dhe zgjedhjet e reja, çfarë pritet të ndodhë në Iran

Hënë, 20 May 2024 10:41
Vdekja e presidentit dhe ministrit të Jashtëm të Iranit gjatë përplasjes së helikopterit me të cilin udhëtonin me një shpat të largët mali vjen në një moment veçanërisht të vështirë në Lindjen e Mesme – dhe për Iranin brenda vendit.
 

Lufta e Izraelit kundër Hamasit dhe katastrofa e mëvonshme humanitare që është shpalosur në Gaza gjatë shtatë muajve të fundit ka ndezur opinionin global dhe ka rritur tensionet në të gjithë Lindjen e Mesme. Ajo gjithashtu ka nxjerrë në shesh një luftë hije të gjatë me dekada mes Iranit dhe Izraelit. Muajin e kaluar, Irani nisi një sulm të paprecedentë me dron dhe raketë ndaj Izraelit – sulmi i tij i parë i drejtpërdrejtë në vend – në përgjigje të një sulmi ajror të dukshëm izraelit në konsullatën e Iranit në Damask që vrau një komandant të lartë të Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC).

 

Izraeli u kundërpërgjigj një javë më vonë, sipas zyrtarëve amerikanë, duke goditur objektiva jashtë qytetit iranian të Isfahanit me një përgjigje shumë më të vogël dhe të kalibruar. Që atëherë, sulmet e drejtpërdrejta mes të vendeve janë ndalur. Por lufta e përfaqësuesve me milicitë e mbështetur nga Irani si Hamasi dhe Hezbollahu që vazhdojnë të luftojnë forcat izraelite.

Ndërkohë, lidershipi i vijës së ashpër të Iranit ka përballuar një shpërthim të mospajtimeve të fundit popullore në rrugët e vendit ku vitet e sanksioneve të udhëhequra nga SHBA-ja kanë goditur rëndë. Vendi u trondit nga demonstratat e udhëhequra nga të rinjtë kundër sundimit klerik dhe përkeqësimit të kushteve ekonomike pas vdekjes së Mahsa Amini në vitin 2022 në paraburgimin e policisë famëkeqe të moralit të Iranit.

Autoritetet iraniane që atëherë kanë nisur një goditje të gjerë ndaj disidencës në përgjigje të protestave. Kjo goditje ka çuar në shkelje të të drejtave të njeriut, disa prej të cilave përbëjnë “krime kundër njerëzimit”, sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara të publikuar në mars. Dhe ndërsa protestat janë ndalur kryesisht, kundërshtimi ndaj udhëheqjes klerikale mbetet thellësisht i rrënjosur në mesin e shumë iranianëve, veçanërisht të rinjve, të cilët dëshirojnë reforma, vende pune dhe largim nga sundimi mbytës fetar.

Ish-shefi i drejtësisë i linjës së ashpër me të kaluarën e tij brutale të të drejtave të njeriut, Raisi u zgjodh president në vitin 2021 në një votim të projektuar shumë nga elita politike e Republikës Islamike, në mënyrë që ai të kandidonte praktikisht i pakontestueshëm. Raisi mundi një kandidat më të moderuar dhe fitorja e tij u pa se sinjalizonte fillimin e një epoke të re më të ashpër në Iran. Megjithatë pjesëmarrja për ato zgjedhje ishte vetëm 41 përqind, një rekord i ulët.

Kompetencat e presidentit të Iranit janë zbehur përfundimisht nga ato të liderit suprem Ali Khamenei, i cili është arbitri i fundit i punëve të brendshme dhe të jashtme në Republikën Islamike. Me vdekjen e Raisit, ka të ngjarë të mbahen zgjedhje të reja. Kushtetuta iraniane mandaton që zëvendëspresidenti — aktualisht Mohammad Mokhbar — do të marrë postin e presidentit të përkohshëm dhe se zgjedhjet e reja presidenciale do të mbahen brenda 50 ditëve. Kjo do të thotë se institucioni klerik i Iranit, i kryesuar nga Khamenei, tani duhet të gjejë një lider të ri që mund të mbështesë pas një sfondi të pasigurisë intensive rajonale dhe pakënaqësisë së brendshme.

Login to post comments

Lajmet e fundit

‘New York Times’: Nedim Bajrami, rekordmeni i Euro 2024 që shkoi në gjykatë për të luajtur për Shqipërinë

Sport

‘New York Times’: Nedim Bajrami, rekordmeni i Euro 2024 që shkoi në gjykatë për të luajtur për Shqipërinë

Nga Nick Miller, New York Times   Evropa nuk ishte rehatuar ende mirë për të ndjekur ndeshjen Itali-Shqipëri të shtunën, kur e gjithë loja u kthye përmbys.   Kishin kaluar njëzet e tre sekonda...

“Gjimshiti ka mundësinë të drejtojë Shqipërinë këtë Europian”, Silvinjo: Kemi kundërshtarë të fortë, por çdo gjë mund të ndodh gjatë 90 minutave

Sport

“Gjimshiti ka mundësinë të drejtojë Shqipërinë këtë Europian”, Silvinjo: Kemi kundërshtarë të fortë, por çdo gjë mund të ndodh gjatë 90 minutave

    Trajneri i Kombëtares shqiptare, Silvinjo po zhvillon një konferencë për shtyp, në prag të ndeshjes së ditës së nesërme kundër Italisë, në “Signal Iduna Park” të Dortmundit. Ai shprehet se...

Përfaqësuesja e D’Alema në Tiranë drejton kompaninë e ndërtuesit të resortit në Himarë

Politikë

Përfaqësuesja e D’Alema në Tiranë drejton kompaninë e ndërtuesit të resortit në Himarë

  Nga Boldnews.al Në fillim të këtij qershori, portal informativ Italian “Open.online” ngriti dyshimet se ish-kryeministri i Italisë, Massimo D’Alema, është pjesë e një grupi investitorësh që kanë përfituar nga shefi i qeverisë së...