Irani, Rusia dhe Turqia ‘’Paqja në Siri realizohet vetëm nëpërmjet bisedimeve poltike’’

E mërkurë, 04 Prill 2018 17:40

Presidenët e Iranit,Turqisë dhe Rusisë janë takuar sot në Ankara për të biseduar për situatën në Siri.

Erdogan ka mirëpritur në takim homologët e tij rus dhe Iranian, për herë të dytë Brenda gjashtë muajsh.

Ata janë shprehur se konflikti mund të përfundojë ‘’vetëm nëpërmjet bisedimeve poltike’’ dhe kanë shprehur edhe përkushtimin e tyre ‘’ për të përshpejtuar përpjekjet, në mënyrë që të sigurohet qetësia në terrën’’.

Të tre liderët po ashtu kanë thënë se janë të përkushtuar që ‘’të mbrojnë civilët në zonat e luftës si dhe të ndihmojnë në dërgimin e ndihmave humanitare në këtë zona’’.

Të trija shtetet janë të përfshira në luftën që po ndodh në Siri që prej 2011, pasi Rusia dhe Irani mbështesin presidentin sirian,Bashar al-Assad ndërsa Rusia nga ana tjetër mbëhstët rebelët që dëshirojnë largimin e Assadit nga pushteti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!