WhatsApp kap 2 miliardë përdorues

E Enjte, 13 February 2020 12:08

WhatsApp ka mbledhur dy miliardë përdorues, nga 1.5 miliardë në fund të 2017. Këtë lajm e bëri të ditur vetë kompania të mërkurën.

Aplikacioni i mesazheve celulare u themelua në vitin 2009 dhe u ble nga Facebook  në vitin 2014. Marrëveshja u vlerësua 19 miliardë dollarë, blerja më e madhe nga gjigandi i mediave sociale deri më tani.

WhatsApp ka fituar 500 milion konsumatorë të rinj gjatë dy viteve të fundit.

WhatsApp e kontrollon teknologjinë e saj të enkryptimit fund e krye fund dhe garanton bisedat. As vetë  WhatsApp nuk mund të lexojë mesazhet ose të dëgjojë thirrjet që bëhen midis përdoruesve, sipas postimeve në blog të WhatsApp. Kjo pasi WhatsApp përdor një teknologji të veçantë, të quajtur teknologjia e kriptimit.

 

 Por teknologjia e kriptimit ka sjellë reagime në të gjithë botën për arsye sigurie. Në Indi, ku WhatsApp ka më shumë përdorues sesa çdo aplikacion tjetër , qeveria ka bërë thirrje për rregullore që i japin asaj akses në të dhënat e koduara. Në Australi dhe Mbretërinë e Bashkuar, ligje të ngjashme janë gjithashtu në diskutim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Politikë

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Italia dhuron një shumë të madh për procesin e rindërtimit në Shqipëri. Fqinjët kanë dhuruar plot 65 milionë euro për të ndihmuar popullin shqiptar, që sipas ministrit të jashtëm italian...

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Kronikë

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Katër shqiptarë u arrestuan për grabitje ndaj një 85-vjeçari në Lignano, në mbrëmjen vonë të së enjtes Shqiptarët aktualisht mbahen në burgun e Udine. Viktima e sulmit është shtetasi italian, Giuseppe Spartà...

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Globi

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Autoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekurve është rreth 1 mijë e 800...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!