U nda nga jeta në moshën 92-vjeçare, Ennio Morricone në intervistën e fundit: Kam qarë vetëm 2 herë në jetën tim

Tuesday, 07 July 2020 09:20

“Kam qarë vetëm dy herë në jetën time, njëherë për ‘Mission’ dhe për Papën Françeskun” Këto kanë qenë fjalët e kompozitorit të njohur italian Ennio Morricone, i cili u nda nga jeta ditën e djeshme në moshën 92-vjecare.
Këto kanë qenë momentet emocionuese (të paktën të deklaruara) të jetës së tij të treguar gjatë intervistës së fundit të dhënë në 90-vjetorin e tij.

Ai kishte kompozuar një meshë për dyqind vjetorin e rikonstruksionit të Shoqërisë së Jezusit, pas shtypjes së vitit 1773. Para ekzekutimit të muzikës, ai u takua me Papa Françeskun dhe së bashku me gruan e tij Maria shpërthyen në lot.
Hera e dytë ishte për ‘Mission’, filmi i Roland Joffé i 1986-ës, fitues i Palmës së Artë në Festivalin e Filmit në Kanë. Filmi ‘Mission’ tregon për jezuitët të torturuar dhe vrarë sepse u përpoqën që të shpëtonin indianët e Amerikës së Jugut nga skllavëria. Kolona zanore e këtij filmi u kopozuar nga vetë Morricone.

Ennio Morricone vdiq mbrëmjen e së hënës në një klinikë në Romës pas problemeve shendetesore qe kishte pasur, pas një rrezimi. Ennio Morricone mrekulloi botën me muzikën e tij, e cila ishte kolona zanore e shumë filmave në Itali dhe në botë. Funerali i Ennio Morricone do të mbahet privatisht, ne respekt “te ndjenjës se përulësisë që gjithmonë ka frymëzuar jeten e tij”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

Politikë

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

  Ish-deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka sjellë në vëmendje një shqetësim të një banori të Tiranës për mungesën e ujit të pijshëm. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Kërpaçi thekson se në...

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

Kronikë

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

  Një ngjarje e rëndë mesoht se ka ndodhur në Gjirokastër gjatë orëve te fundit. Gjatë natës një e moshuar është grabitur dhe më pas dhunuar në fshatin Palokastër të qytetit të...