“Moldavia u detyrua të paguajë gjobë”- Raporteri për Shqipërinë flet për ekstradimin e Harun Çelik

E Enjte, 09 Janar 2020 10:21

Andre Hunko, Raporti për Shqipërinë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës ka reaguar pas vendimit të qeverisë shqiptare për të ekstraktuar shtetasin turk Harun Çelik.

Mësuesi Harun Çelik iu dorëzua policie turke në Aeroportin Nënë Tereza, ndërkohë që Andre Hunko ka theksuar në një prononcim për Exit.al se është i shqetësuar për metodat që ndjek Turqia për ekstradimin e personave nga shtetet e tjera.

 

Sipas Hunko, një rast i ngjashëm ka ndodhur edhe në Moldavi, ku Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut ka dënuar këtë shtet të paguaj 25 mijë Euro gjobë për çdo shtetas të ekstraduar.

“Në përgjithësi unë jam shumë i shqetësuar për metodat që po përdor Turqia për të ekstraduar persona nga shtete të tjera.

Kemi edhe rastin e Moldavisë ku ekstradimi u shpall në shkelje të konventës nga Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut ( Gjykata e Strasburgut) dhe Moldavia u detyrua të paguajë gjobë 25 000 € për çdo person.

Fakti që je gylenist nuk është shkak ligjor për ekstradim në Turqi. Kështu e shohim këtë çështje në Gjermani”, thekson Hunko.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vijojnë tërmetet në Turqi. Disa lëkundje të forta brenda pak minutash

Globi

Vijojnë tërmetet në Turqi. Disa lëkundje të forta brenda pak minutash

Vazhdojnë lëkundjet e tokës në Turqi. Pas tërmetit të djeshëm, 6.8 ballë I shkallës rihter, toka në pjesën Lindore vijon të lëkundet. Sipas Shërbimit Sizmiologjik turk, që prej orës 18.30, në...

Kush janë 6 shqiptarët që u kapën sot me 50 milion euro kokainë në Greqi. Kryetari ‘tmerri’ i policësë

Aktualitet

Kush janë 6 shqiptarët që u kapën sot me 50 milion euro kokainë në Greqi. Kryetari ‘tmerri’ i policësë

Policia greke ka zbardhur aktivitetin e organizatës ndërkombëtare të trafikut të kokainës,anëtarët e së cilës u arrestuan mëngjesin e së shtunës në vendin e quajtur Astakos ne Mesologji të Greqisë. Gjate...

TRONDITËSE/ Vdes në rrethana misterioze para ndeshjes futbollisti anglez

Sport

TRONDITËSE/ Vdes në rrethana misterioze para ndeshjes futbollisti anglez

Një futbollist anglez ka humbur jetën në rrethana misterioze përpara se skuadra e tij të luante. Halifaks Taun, skuadër e kategorisë së pestë në Angli komunikoi se lojtari i tij Xhordan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!