Ti Shahine qe s'di kendim,je ministre per arsim

Premte, 12 June 2020 16:09

Maturanët kanë dalë në një protestë sot përpara Ministrisë së Arsimit, me pankarta dhe thirrje të fuqishme, ku denoncojnë tezat e provimit të fundit shtetëror që dhanë dhe që do të jenë bazë për studimet e tyre në universitete.
Ata sapo kanë dhënë provimin e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë, që sipas tyre ishte katastrofë. “Të jepet një lloj rivlerësimi tjetër, - tha njeri prej gjimnazistëve protestues. - Duam edhe të dimë si është formuluar teza, sepse ishte absurd, pa lidhje.”
Një tjetër gjimnazist ka treguar problemin më thellë: “ Gënjeshtra. Tezë katastrofike. Asnjë pyetje nga modeli. Librat që na u dhanë për t'u lexuar nuk ishin përfshirë në test. Pyetje që nuk duhet të binin sepse kishin lidhje me mësimin online (kështu na u tha, por që nuk e mbajtët fjalën); pyetje me aksion. Tragjikomedi e vërtetë, provimi i Gjuhë Letërsisë”.

Kjo proteste eshte nje zhvillim i natyrshem kunder mediokritetit qe ka mbizoteruar ne ministrine e arsimit ku ne vend te sundonte dija , profesionalizmi eshte nje ministri e kthyer ne fole te mediokritetit dhe mungeses reale te njerezve qe mund te perfaqesonin me dinjitetet arsmin shqiptar.
Kjo ministre e arsimit qe frustron qe me komunikimin e saj, dhe kjo jo per shkak te dialektit kosovar ,se ajo eshte gjuha jone dhe ata jane vellezerit tane, por per faktin qe kjo eshte njeri qe ska lidhje me kete post e kete profesion.
Por mbi te gjjtha ne vend te nisej te merrej me problemet reale te arsimit i thelloi ato. Simboli i thenies "debilitas inkurabiles est "ka qene sekretati i pergjithshem.Ju kujtohet Plarent Ndreca,qe pasi shkelqeu te arsimi e kane cuar te vjedhe tenderat e uniformave te ministria e brendshme?
Kjo ministre jo vetem qe nuk sheroi plaget qe gjeti por i thelloi ato. Konkretisht asgje per studentet, kerkesat e tyre, asgje per ligjin e arsimit larte, vetem mashtrime pafund, vetem nese do fusi sukses statuset ne facebook gjate kohes se karantines.Edhe sot maturantet jane ngritur jo vetem per shitjen e tezave por edhe per nivelin shume te ulet te tezave sidomos ai i gjuhe- letersise. Ketu eshte katandisur arsimi shqiptar , prandaj shkon thenia e Nolit " Ti Shahine qe s'di kendim, je ministre per arsim".

Modifikuar më Diel, 14 June 2020 11:03

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

Politikë

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

  Ish-deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka sjellë në vëmendje një shqetësim të një banori të Tiranës për mungesën e ujit të pijshëm. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Kërpaçi thekson se në...

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

Kronikë

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

  Një ngjarje e rëndë mesoht se ka ndodhur në Gjirokastër gjatë orëve te fundit. Gjatë natës një e moshuar është grabitur dhe më pas dhunuar në fshatin Palokastër të qytetit të...