Philips/Shtetet e Bashkuara duhet te mbajne ne kontroll marreveshjet luftarake te Erdoganit

Hënë, 03 August 2020 12:22

 

David L. Phillips

Duke shpallur "zero probleme me fqinjët", ish-kryeministri Ahmet Davutoğlu paralajmëroi një epokë të re të politikës së jashtme turke në vitin 2013. Sidoqoftë, Davutoğlu dhe stalwarts tjera të Partisë qeverisëse Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) përfundimisht ishin anësore ashtu siç u konsolidua Rexhep Tajip Erdogan diktatura e tij.

Me rënien e ekonomisë së Turqisë, Erdogan po nxit konfliktet rajonale me qëllim që të shkëpusë turqit nga keqmenaxhimi i tij ekonomik. Në vend që të ndihmojë Turqinë, administrata e Presidentit të Sh.B.A-së Donald Trump ka kthyer një sy të verbër ndaj grindjeve ekonomike të Turqisë, deficitit demokratik dhe rolit të pafavorshëm në rajon.

Sot, Turqia është e angazhuar në konflikte të shumta të armatosura.

Turqia pushtoi Sirinë veriore dhe lindore, duke vrarë qindra në Forcat e Mbrojtjes Siriane, aleatin e Amerikës kundër Shtetit Islamik (ISIS). Kurdët, armenët dhe të krishterët sirianë u vunë në shënjestër. Qindra mijëra u dëbuan nga shtëpitë e tyre në Afrin dhe komunitetet në lindje të lumit Eufrat.

Në kurdët e Irakut, idzidët në Sinjaringal dhe të Krishterët në Zakho u viktimizuan nga bombardimet dhe okupimet e Turqisë. Idzidët, të cilët mezi mbijetuan nga një genocid nga ISIS, tani përballen me përndjekje nga përfaqësuesit xhihadistë të Turqisë. Konvertimi i detyruar në Islam, përdhunimi i grave dhe vajzave, arrestimi arbitrar, torturat dhe spastrimet etnike janë rutinë.

Anijet luftarake turke po mbërrijnë në Mesdheun lindor për të prishur një marrëveshje midis Egjiptit dhe Greqisë për një zonë ekskluzive ekonomike (EEZ), e cila do të prodhojë gaz natyror me Izraelin si një përfitues kryesor.

Luftimet qesharake ndodhin rregullisht midis aeroplanëve të luftës Greke dhe Turke, pasi Erdoğan vë në dyshim Traktatin e Lozanës të vitit 1923 që vendosi kufijtë aktualë të Turqisë. Kapja e ishujve në ujërat territoriale Greke do të ishte një provokim dhe shkaktar kryesor midis aleatëve të NATO-s.

Kohët e fundit Turqia inkurajoi Azerbajxhanin të fillojë sulme ndërkufitare kundër Armenisë. Me drone dhe raketa nga Turqia, Azerbajxhani po kërcënon të rinovojë konfliktin mbi territorin e Karabagut.

Turqia gjithashtu ka ndërhyrë në Libi, ku fraksionet fisnore dhe rajonale kanë nevojë të madhe për pajtim. Ekziston një rrezik i vërtetë i përshkallëzimit të konfliktit midis Turqisë dhe Egjiptit, të cilët mbështesin anët e ndryshme në luftën civile të Libisë.

Ndërsa të gjitha këto shtete të vijës së parë janë në rrezik nga agresioni i Turqisë, Libia është një laborator për politikën e jashtme malinje të Turqisë. Gjatë muajve të parë të vitit 2020, Turqia dërgoi deri në 3.800 mercenarë sirianë në Libi. Këta mercenarë nga Ushtria Kombëtare Siriane, disa që dyshohet se janë tërhequr nga al-Kaeda dhe mbetjet e ISIS, janë famëkeq për krimet e luftës. Ata kanë kokë kundërshtarë, kanë dhunuar gra dhe vajza, kanë torturuar dhe vrarë kundërshtarë. Ata janë grindjet - më të këqijat.

Vendosja e tyre në Libi filloi të bjerë në favor të Qeverisë së Akordit Kombëtar (GNA), e udhëhequr nga Kryeministri Fayez al-Sarraj. Veprimet e Turqisë janë nxitur nga interesat gjeo-strategjike dhe ekonomike. Libia është një vend i pasur me naftë me asete të lakmuara nga fuqitë e huaja. Mbështetja e Farraj i jep ndikim Erdoganit në sektorin e energjisë të Libisë.

Që nga viti 2011, kur u rrëzua diktatori libian Muammar Gaddafi, Libia ka qenë në luftë me veten e saj. Libia është ndarë për vite me radhë midis GNA të Farraj dhe Ushtrisë Kombëtare Libiane (LNA) të udhëhequr nga Khalifa Haftar. Të mbështetur nga Rusia dhe shtetet e Gjirit, forcat e LNA ishin në prag të kapjes së Tripolit kur Turqia dhe mercenarët e saj ndërhynë. Pasi bëri valën, GNA tani zotohet të kapë Sirte, portën në fushat e naftës në Libi dhe bazën ajrore al-Jufra.

Egjipti, i cili mbështet LNA, është zotuar të mbrojë Sirte. Për këtë qëllim, parlamenti egjiptian autorizoi vendosjen e trupave "për të mbrojtur sigurinë kombëtare egjiptiane kundër milicisë kriminale të armatosur dhe elementeve terroriste të huaj". Zhvillimet e fundit groposin Turqinë kundër Rusisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe. Tensionet mund të rriten në një luftë të plakur pa armëpushim dhe ndërmjetësim ndërkombëtar.

Këto janë periudha kur vendet shikojnë në Shtetet e Bashkuara për udhëheqje. Sidoqoftë, administrata Trump nuk ka një politikë Libi. Ambivalenca dhe mungesa e drejtimit të saj kanë hapur hapësirë ​​për fuqitë e qëllimshme dhe të vetë-shërbimit për të ndërhyrë. Shtë e kuptueshme që Shtetet e Bashkuara dëshirojnë të shmangin një ngatërrim tjetër në Lindjen e Mesme. Por neglizhimi i Amerikës ndaj Libisë është një shembull tjetër i një situate të trazuar kur Shtetet e Bashkuara shfuqizojnë rolin e saj udhëheqës

Në secilën prej konflikteve të dhunshme ku përfshihet Turqia, administrata Trump nuk ka arritur të udhëheqë.

Trump i dha Erdoganit një dritë jeshile për të pushtuar dhe pushtuar verilindje të Sirisë, duke tradhtuar Forcat Demokratike Siriane (SDF), e cila humbi 11,000 luftëtarë të vrarë dhe 24, 000 të plagosur duke luftuar ISIS.

Zyrtarët e Sh.B.A mezi thanë një fjalë kur Turqia pushtoi Irakun e Irakut, duke kërcënuar trupat amerikane dhe kompanitë e naftës.

 

Trump i dha Erdoganit një dritë jeshile për të pushtuar dhe pushtuar verilindje të Sirisë, duke tradhtuar Forcat Demokratike Siriane (SDF), e cila humbi 11,000 luftëtarë të vrarë dhe 24, 000 të plagosur duke luftuar ISIS.

Zyrtarët e Sh.B.A mezi thanë një fjalë kur Turqia pushtoi Irakun e Irakut, duke kërcënuar trupat amerikane dhe kompanitë e naftës.

Dhe ndërsa Turqia provokon Greqinë dhe Qipron, ekziston shqetësimi serioz nëse administrata Trump do të zbatonte nenin 5 të Kartës së Atlantikut të Veriut në rast të një përplasje midis aleatëve të traktatit.

Asnjë nga këto probleme nuk mund të ndërhyjë nëse Shtetet e Bashkuara përdorin levën diplomatike për t'i adresuar ato. Sa i përket Libisë, Sh.B.A duhet të kërkojë armëpushim dhe hyrje humanitare ndërsa miraton një ndërmjetësim të udhëhequr nga Kombet e Bashkuara.

Interesat kombëtarë të Sh.B.A-së shërbehen duke respektuar sovranitetin dhe ligjin ndërkombëtar humanitar. Përpjekja e Trump mbi Erdogan është e pashpjegueshme. Erdogan është një sulmues serial i luftës i cili do të vazhdojë agresionin e tij deri në një hakmarrje ndëshkuese nga Sh.B.A.

Damageshtë bërë shumë dëme. Sidoqoftë, nuk është vonë për të stabilizuar këto konflikte. Nëse Trump nuk është në gjendje ose nuk dëshiron ta bëjë, pasardhësi i tij duhet të.

David L. Phillips është drejtor i Programit për ndërtimin e paqes dhe të drejtat në Universitetin Columbia. Ai shërbeu si këshilltar i vjetër dhe ekspert i çështjeve të jashtme për marrëdhëniet SHBA-Turqi gjatë administratave të Klintonit dhe Obamës. Ai është autor i disa librave për Turqinë, duke përfshirë "Një Aleat i pasigurt: Turqia nën diktaturën e Erdoganit". Libri më i ri i Phillips është Frontline Siria: Nga Revolucioni Demokratik në Luftë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

Politikë

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

  Ish-deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka sjellë në vëmendje një shqetësim të një banori të Tiranës për mungesën e ujit të pijshëm. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Kërpaçi thekson se në...

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

Kronikë

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

  Një ngjarje e rëndë mesoht se ka ndodhur në Gjirokastër gjatë orëve te fundit. Gjatë natës një e moshuar është grabitur dhe më pas dhunuar në fshatin Palokastër të qytetit të...