Grenell:Presidenti Trump do angazhohet edhe për zgjidhje politike midis Kosovës e Serbisë

E Enjte, 08 October 2020 14:33

 

I dërguari i Presidentit të SHBA Donald Trump për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, është shprehur se Trump do të angazhohet edhe për normalizim të raporteve politike mes dy vendeve sapo raportet ekonomike të normalizohen.

“Fillimisht do të krijohen kushtet për progres në ekonomi në rajonin e Ballkanit Perëndimor, më pas do të merret edhe me çështjet politike. Unë i thashë Presidentit (të Serbisë) Aleksandar Vuçiq, na beso dhe na jep një shans, sepse kemi një qasje të ndryshme nga ata që merren me këto çështje për 30 vjet dhe ata nuk mund t’i zgjidhin ato”, tha Grenell.

Por kjo deklaratë e Grenell bie ndesh me deklaratat e mëparshme të tij, kur shprehej se SHBA-të do të angazhohen vetëm për normalizim ekonomik mes dy vendeve, sepse sipas tij për pjesën politike do të angazhohet BE-ja.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Çdo javë lind një skandal i ri, i cili i zë vend skandalit të mëparshëm

Politikë

Alibeaj: Çdo javë lind një skandal i ri, i cili i zë vend skandalit të mëparshëm

  I ftuar në Tempora në RTV Ora, ish-deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj, u shpreh se skandalet e kësaj qeverie ka qenë aq të shumta sa opozita e ka patur të...

Çështja e detit në Hagë, ish-ministrja e LSI: Nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve, Rama me dy fytyra

Politikë

Çështja e detit në Hagë, ish-ministrja e LSI: Nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve, Rama me dy fytyra

  Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka reaguar në lidhje me marrëveshjen e detit mes Greqisë dhe Shqipërisë, ku çështja do të shkojë në Gjykata e Hagës. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’...

Spahiu: Bashkia e Tiranës është kthyer në abuzuesen më të madhe të fondeve publike dhe taksave të rritura

Politikë

Spahiu: Bashkia e Tiranës është kthyer në abuzuesen më të madhe të fondeve publike dhe taksave të rritura

  Eksperti i ekonomisë njëherësh dhe kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim për Tiranën, Përparim Spahiu deklaron se përmes reformës territoriale, Bashkitë, sidomos kjo e Tiranës, janë kthyer në abuzuesit më...