Vizitat e Bashës në vendet e BE-së, opozita po shihet si shpresë

Premte, 19 February 2021 19:09

 

Ditët e fundit, lideri i Opozitës së Bashkuar, zoti Lulzim Basha, zhvilloi një vizitë të nivelit të lartë në Slloveni dhe Kroaci, dy vende anëtare të Bashkimit Europian, të cilat janë pjesë e rajonit tonë dhe me një interes të shtuar për proceset e integrimit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor.
Niveli i lartë i takimeve, pritje që u rezervohet kryeministrave në detyrë, por edhe momenti para zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit në Shqipëri, tregojnë se zoti Basha gjithmonë e më shumë po shikohet si një partner i besueshëm proeuropian, si një shpresë për ndryshim.

Bashkimi Europian ka kohë që po e vëzhgon rajonin e Ballkanit Perëndimor me një interes të shtuar ndaj influencave gjeopolitike në rritje të fuqive të ndryshme. Rajoni është vulnerabël në funksionimin e shtetit ligjor, pavarësinë e institucioneve demokratike, problematikat e shtetit të kapur si dhe fenomeneve të rrënjosura të korrupsionit dhe klientelizmit. Shqipëria është një nga rastet e përkeqësimit të treguesve demokratikë, të një demokracie hibride që kërkon të kapë institucionet e shtetit dhe të kontrollojë shtypin e lirë, ka prishur balancat e pushtetit dhe ka rritur tendencat autoritariste të tij. Korrupsioni, klientelizmi, janë prezentë duke krijuar probleme të thella sociale, largim masiv të rinisë, papunësi, rritjen e fenomeneve negative të krimit dhe drogës. Bashkimi Europian ka kohë që po punon për të ndihmuar Shqipërinë në rrugën e integrimit europian duke i përcaktuar edhe road-map-in se çfarë duhet bërë për të dalë nga kjo situatë. Kushtet e Parlamentit gjerman, rezoluta e Parlamentit Europian, kushtet e Francës, Holandës etj., kanë treguar se Bashkimi Europian e njeh situatën, por nuk mund ta lërë Shqipërinë në mjerimin e disa politikanëve në qeverisje që nuk kanë vullnetin politik për të ndryshuar gjendjen.

Zotit Rama i mungon vullneti politik sepse i rrezikon pushtetin e tij personal. Megjithëse nuk ka dëshirë të refuzojë hapur alternativën europiane, ai nuk mund të pranojë një bashkësi shtetesh ku mbizotërojnë vlerat demokratike dhe shteti ligjor, transparenca dhe llogaridhënia. Ai është më afër psikologjisë së lidershipit të regjimeve autoritariste të Lindjes së Mesme dhe Turqisë. Prandaj, ai ndihet mirë nga pritjet madhështore të Sulltanatit, duke i bërë presion BE-së për alternativa të tjera. Për disa vite me radhë, ai nuk po troket në Europë dhe nuk po pritet prej saj.

Zoti Basha është një intelektual i ri me edukim perëndimor, me eksperiencë të dallueshme për të kuptuar prioritetet dhe çfarë ka nevojë vendi në këto kohë. Vizita e Bashës në dy vendet e Bashkimit Europian, që marrin edhe presidencën e Këshillit të Bashkimit Europian, tregon përgjegjësinë dhe seriozitetin e alternativës qeverisëse. Dhe BE të pranon kur ka besim te ty dhe të shikon si alternativë për të ardhmen.

Zoti Rama në regjimin e tij narcizist dhe propagandistik përpiqet ta portretizojë liderin e opozitës si të përgjumur dhe jorezultativ. Kjo është një shprehje e huazuar nga i ngjashmi i tij që portretizonte Presidentin Biden si ‘Sleepy Joe’, kërkon të intimidojë opozitën në botën virtuale që zoti Rama kërkon të krijojë.

Lëvizjet e fundit të Bashës tregojnë vizion dhe lidership, duke e lënë zotin Rama në nostalgjitë e tij për çitjanet ballkanike. Europa është qëllimi final dhe “Sleepy Joe” do të fitojë sërish

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avokati sfidon Celibashin: Zgjidh një bllok dhe unë do e gjej për kë ke votuar

Politikë

Avokati sfidon Celibashin: Zgjidh një bllok dhe unë do e gjej për kë ke votuar

Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi në përgjigje të pyetjes së avokatit Adriatik Lapaj ka sqaruar arsyen pse çdo fletë votimi ka një kod të veçantë që e dallon atë nga të tjerat...

LSI denoncon masakrën zgjedhore, Xhixho: Dëmtim me dashje i materialeve zgjedhore

Politikë

LSI denoncon masakrën zgjedhore, Xhixho: Dëmtim me dashje i materialeve zgjedhore

  Zëvendëskryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho në një deklaratë për mediat denoncoi krimin zgjedhor nga ana e qeverisë në deformimin e votave të shqiptarëve në zgjedhjet parlamentare të...

“LSI me fat që mbështetet nga të rinjtë”, Luan Rama: Një brez që nuk ka nevojë të marrë njeri për dore

Politikë

“LSI me fat që mbështetet nga të rinjtë”, Luan Rama: Një brez që nuk ka nevojë të marrë njeri për dore

  Nga Luan Rama NJË BREZ QË NUK KA NEVOJËTA MARRË NJERI PËR DORE   Përkundër zhumhurit të zgjedhjeve e gjithë përpjekjeve si në traditën tonë më të shumtuar të manipulimit të tyre, prej...