Deklarata e Berishës për rikthimin në krye të PD, Nesho: Ka energji, sepse nuk ndihet fajtor

Saturday, 12 June 2021 09:40

 

Deklarata e një nate më parë e ish-kryeministrit Sali Berisha se nuk e kushtëzon më veten nga asnjë e drejtë kushtetuese, përfshirë edhe drejtimin e PD-së, ka ngjallur shumë reagime.

Diplomati, Agim Nesho, i ftuar në Rtv Ora e sheh këtë mesazh të Berishës vetëm pak orë para zgjedhjeve të PD si një demonstrim force përballë vendimit të DASH për shpalljen “non grata”.

 

Sipas Neshos, Berisha tregon se nuk ndihet aspak fajtor për akuzat që motivuan vendimin e DASH, aq sa thotë se mund të marrë edhe drejtimin e partisë.

“Është një e drejtë e zotit Berisha, është lider historik i asaj partie, ka një popullaritet shumë të zgjeruar atje, lëvizjen mund ta bëjë se është e drejta e tij. Kjo do të krijonte një momentum tjetër por unë mendoj që PD është brenda një garimi serioz, ndoshta i parakohshëm për arsye sepse ajo që është e domosdoshme dhe ajo që është në interesin publik është çështja a pranohen këto zgjedhje në mënyrë të gjerë nga opinioni publik, a do të ketë reflektim ndaj këtyre zgjedhjeve apo do të ketë një garë se kush do të jetë i pari në PD.

Detyra e opozitës është të pararendë, të krijojë mundësitë që gabimet që ndodhin nga deformimi i vullnetit popullor, vjedhja e votave, vënia e legjitimitetit të institucioneve shtetërore të jetë primare ndaj çdo lëvizje tjetër. Megjithatë është brenda një procesi të rregullt ku katër kandidatë kandidojnë dhe të cilët kanë parashtruar programin e tyre.

Zoti Berisha mund të bëjë të gjitha lëvizjet, mendoj që tregon një të drejtë të tij, tregon që është jo vetëm i prekur nga një vendim jotransparent por nga ana tjetër tregon se ka energji sepse nuk ndihet fajtor. Më tepër ky duhet të jetë mesazhi, unë mund të marr edhe drejtimin. Përveç fitoreve kam pasur edhe dështime por gjithmonë e kam çuar Partinë Demokratike drejt një rruge të konsoliduar perëndimore. Ky është mesazhi në thelb për mua”, tha Nesho

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...