Berisha: Do jem pjesë e grupit të PD, ja çfarë bisedova me Bashën

E Enjte, 05 August 2021 12:50

 

 

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi se vetëm zgjedhësit shqiptarë e kanë në dorë futjen e tij në Kuvend. Ai tha se as Lulzim Basha dhe asnjë institucion nuk e pengon futjen e tij në Kuvend. Berisha tha se do jetë pjesë e grupit të demokratëve.

“Kam deklaruar që edhe një po mbeti, i dyti jam unë,” tha Berisha.

 

“Në parlament unë do futëm ashtu siç më kanë votuar qytetarët. Çdo vendim, i cili në vend të transparencës, zgjedh diktatin, unë do t’i kundërvihem, me një aleancë me çdo demokrat dhe shqiptar, me një betejë kundër këtij vendimi. Unë kërkoj nga PD që të mos angazhohet në këtë betejë. PD ka një detyrë të kërkojë fakte, prova, dokumente. Në mungesë të tyre të mos pranojë kurrë diktatin. Diktati të çon të bari”, tha Berisha.

 

 

I pyetur nëse ka informacione për deputetë brenda grupit parlamentar demokrat që do të kërkojnë përjashtimin e tij, Berisha u shpreh: “Nuk kam asnjë informacion konkret. Mjet të vetëm kam të vërtetën”.

 

Ndërsa pyetjes nëse i druhet heqjes së mandatit nga KQZ, Berisha iu përgjigj: “Nuk i druhem aspak faktit. KQZ është e detyruar të zbatojë Kushtetutën”.

Sipas tij, Lulzim Basha i ka kërkuar ambasadores Kim fakte, dokumente e prova për akuzat e SHBA mbi Sali Berishën. Ish-kryeministri Sali Berisha tha se ka biseduar me Bashën pas takimit.

“Kryetari i PD i është përgjigjur kërkesës së znj.Kim, paraqisni fakte, dokumente, prova. Kjo është një përgjigje që i ka dhënë znj.Kim. E falenderoj dhe e përgëzoj. Kjo është e vetmja kërkesë që unë kam

Modifikuar më Premte, 06 August 2021 15:29

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Politikë

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Dje ,Ish-kryeministri Sali Berisha ka nisur bashkebisedimin me qytetarët dhe anëtarët e PD-së, ku e gjithe salla e priti me mjaft entuziazem dhe  brohoriste me te madhe emrin e doktorit...

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

Aktualitet

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

  Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti janë ndjerë në orët e para të mëngjesit të sotëm.   Sipas Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja e parë ka qenë në orën 04:19 minuta të...

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

Aktualitet

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

  Rreth 700 refugjatë afganë kanë mbërritur deri tani në Shqipëri, që prej 27 gushtit kur mbërriti grupi i parë. Disa prej tyre, ish zyrtarë të qeverisë së rrëzuar në Afganistan...