Judat nuk kanë kohë

E Enjte, 02 December 2021 13:25

Historia e njerezimit na ka mesuar se ajo perseritet me te njejtat ngjarje, por ne kohe te ndryshme . Madje ka disa personazhe dhe karaktere te historise qe jane te shpeshte. Dhe letersia dhe gjenijte e saj kete meson. Mjafton te jesh i vemendshem dhe te dish ti lexosh ato.

Historia dhe letersia kane nxjerre postulate si shprehja e famshme e Jul Çezarit- "Edhe ti o Brut? " Jo pak vend ka zene personazhi i Judes , jo vetem tek librat e shenjte ,por tek jeta e njeriut .

Ajo qe po ndodh sot ne Shqiperi eshte ne te vertete nje krim i madh ekonomik, social ku sekti i rrezikshem i rilindjes ka marre peng nje popull me devizen; droge ,shpopullim, varferim.

Duket sikur shpresa eshte arratisur, ka humbur.
Qeveriset nepermjet nje grushti njerezish dhe varferia e cmimet po arrijne ekstremet. Tete vite opozite nuk ndryshuan asgje me gjithe sakrificat e demokrateve. Ajo qe po ndodh sot ne Shqiperi eshte goditja me e rende e se djathtes qe pas vitit 1945. Por keto kohe nje drame edhe me e madhe shfaqet brendsa se djathtes, forces se saj kryesore Partise Demokratike.
Ngjarjet e para ne retrospektive tregojne nje bashkepunim te heshtur te Bashes dhe grupit te tij nder vite , kurse sot ky bashkepunim eshte hapur.

Koha nxjerr ne pah lideret, por edhe judat. Basha , ky jude i cili po perpiqet te kryqezoje shpresen e shqiptareve eshte shembulli tipik sesi lideret nuk prodhohen dot seri , ata i nxjerr populli dhe rrethanat e historise, por i percakton qarte dhe kubatura e vete. Ky njeri nuk e pati kurre kete te fundit per tu ngritur ne lartesine e rrathanave dhe kohes qe e therriste . Eshte i suksesshem vetem si jude . Keta te fundit nuk i percakton vetem koha ,me shume i percakton shpirti i tyre i ngushte qe blihet me para te lehta dhe te shpejta.

Foltorja e ish kryeministrit Berisha nuk eshte e rendesishme vetem si levizje e fuqishme per te rivendosur vlerat e konservatorizmit te djathte por ne vetvete po kryen edhe nje mision te madh fisnik; ishte lakmuesi qe nxori ne pah ngjyren e vettete te judes dhe te gjithe yes men- ve te tij qe presin ndodnje kocke nga transaksioni i fundit i Rames.

Judat nuk kane kohe , shfaqen ne cdo moment per te vrare shpresen kur ajo lind furishem.Juda i Rames ne PD nuk ka as kohe fizike se orteku po vjen.

 

/55news.al

Modifikuar më Hënë, 06 December 2021 17:38

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Kronikë

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Drejtuesi i kamionit ku u kap sasia prej 500 kg drogë e llojit marijuanë në Malin e Zi ka deklaruar se nuk kishte dijeni mbi praninë e lëndës narkotike, e...

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

Lifestyle

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

  Marka luksoze e modës Gucci është përballur me kritika për fushatën e saj të fundit për të cilën ka paraqitur tigra të vërtetë. Pasi janë publikuar disa foto të fushatës...