“Ballkani i hapur” perkthehet “Ballkani i Rusise”.

Saturday, 26 February 2022 09:46

 

Serbia, inisiatoria dhe lider e nismes “Ballkani i hapur”, por dhe firmetarja e Unionit EuroAsian te Moskes, deklaron ate qe pritej, mos aderimin ne frontin anti agresion, duke hedhur poshte kerkesen per tu solidarizuar me sanksionet kunder Rusise.
Nuk mund te ndodhte ndryshe me nje vend te armatosur rende e me “fytyre” nga Rusia.
Ne keto kushte te renda edhe per Rajonin tone, megjithese me vonese, i kerkoj:
1- Kryeministrit te distancohet nga ai projekt i “Jugosllavise se Re”, projekt ne te vertete edhe percares per Rajonin e shqiptaret, ndesh me interesat tona strategjike.
2- Deputeteve te asaj opozite te Kuvendit, qe deri tashti vetem hesht dhe nuk ka guximin te marrin asnje lloj qendrim ndaj kesaj nisme, te skjarojne pozicionin e tyre, se paku tashme.
Bllokimi nga maxhoranca i Parlamentit dhe Komisionit te Jashtem te tij ndaj perpjekjeve per te dale me nje rezolute anti agresion, qe pa dyshim nuk mund te anashkaloje edhe rreziqet ndaj Rajonit tone, apo heshtja e disave ne ate salle, vecse njollos me turp Kuvendin.

Modifikuar më Diel, 27 February 2022 11:26
Login to post comments

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...