Çfarë është Këshilli Politik, si u arrit deri aty dhe çfarë pritet tani

Tuesday, 14 Janar 2020 14:40

Prej kohësh, politikës shqiptare i ishte bërë presion që të zgjidhte çështjen e reformës zgjedhore në mënyrë konsensuale. Rezoluta e parlamentit gjerman, Bundestag, e kërkonte me ngulm këtë reformë gjithëpërfshirëse brenda pranverës së vitit 2020.

Në pritje të samitit të majit në Zagreb, kur do diskutohet për mundësinë që Shqipërisë t’i hapen negociatat, PS vazhdoi për muaj të tërë duke mos e marrë seriozisht reformën zgjedhore.

Ngërçi i paraqitur prej tyre lidhej me faktin se opozita nuk është në parlament.

Por pas katër muajsh presioni nga ndërkombëtarët, mazhoranca është tërhequr dhe ka pranuar një formulë, të cilën e kanë quajtur Këshilli Politik, e cila i jep zgjidhje problemit të mungesës së opozitës në Kuvend.

Më pak fjalë, përfaqësuesit e opozitës dhe të mazhorancës takohen në një tryezë, e cila do të diskutojë dhe do të miratojë reformën zgjedhore. Kur palët nuk gjejnë dakordësi, ata do të kërkojnë ndihmën e ekspertëve të OSBE/ODIHR.

Pasi e gjithë reforma do të miratohet e dakordësuar në këtë Këshill, ajo do të shkojë në parlament thjesht për të kaluar në procedurë miratimi. Mazhoranca është zotuar se nuk do ketë asnjë ndryshim në reformën që do u vijë nga Këshilli Politik.

aKjo arritje, e ardhur kryesisht pas presionit të ambasadave të SHBA, BE dhe Britanisë ndaj mazhorancës, shënon një hap të rëndësishëm që vë në vijë zbatimi një nga kushtet e Bundestagut, me besimin se zgjedhjet e reja nuk do të jenë larg.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vijojnë tërmetet në Turqi. Disa lëkundje të forta brenda pak minutash

Globi

Vijojnë tërmetet në Turqi. Disa lëkundje të forta brenda pak minutash

Vazhdojnë lëkundjet e tokës në Turqi. Pas tërmetit të djeshëm, 6.8 ballë I shkallës rihter, toka në pjesën Lindore vijon të lëkundet. Sipas Shërbimit Sizmiologjik turk, që prej orës 18.30, në...

Kush janë 6 shqiptarët që u kapën sot me 50 milion euro kokainë në Greqi. Kryetari ‘tmerri’ i policësë

Aktualitet

Kush janë 6 shqiptarët që u kapën sot me 50 milion euro kokainë në Greqi. Kryetari ‘tmerri’ i policësë

Policia greke ka zbardhur aktivitetin e organizatës ndërkombëtare të trafikut të kokainës,anëtarët e së cilës u arrestuan mëngjesin e së shtunës në vendin e quajtur Astakos ne Mesologji të Greqisë. Gjate...

TRONDITËSE/ Vdes në rrethana misterioze para ndeshjes futbollisti anglez

Sport

TRONDITËSE/ Vdes në rrethana misterioze para ndeshjes futbollisti anglez

Një futbollist anglez ka humbur jetën në rrethana misterioze përpara se skuadra e tij të luante. Halifaks Taun, skuadër e kategorisë së pestë në Angli komunikoi se lojtari i tij Xhordan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!