Nisin bisedimet për njohjen e patentave në Gjermani, iu vlen 30 mijë emigrantëve shqiptarë

Premte, 14 February 2020 11:09

Një delegacion nga Ministria gjermane e Transportit ka ardhur në Shqipëri për t’u informuar lidhur me me procesin e trajnimit dhe marrjes së patentave të makinave në Shqipëri.

Takimi ka ardhur I kërkuar nga qeveria shqiptare, pasi njohja e ndërsjelltë e patentave midis dy vendeve I shërben më shumë se 30 mijë shqiptarëve që jetojnë dhe punojnë në Gjermani.

Dje, Zv. Ministri I Infrastrukturës, Artan Shkreli priti z. Guido Zielke, Drejtor i Përgjithshëm i Trafikut Rrugor dhe Transportit dhe znj. Renate Bartelt-Lehrfeld, Drejtoreshë e Ligjit të Trafikut Rrugor në Ministrinë Federale të Transportit në Berlin, ardhur për një vizitë e cila ka si qëllim informimin nga afër të palës gjermane me procesin e trajnimit dhe të testimit për marrjen e lejedrejtimit në Shqipëri.

Ky ishte një takim i rëndësishëm me qëllim vijimin e vlerësimit të mëtejshëm të kërkesës së Shqipërisë për njohjen dhe konvertimit e lejedrejtimeve shqiptare në Gjermani.

Procesi ndihmon rreth 30,000 shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Gjermani.

I pranishëm në takim ishte dhe Zv.Ambasadori gjerman, Z. Johannes Dietrich.

Pala gjermane u njoh në terma të përgjithshme me investimet e ndërmarra nga DPSHTRR mbështetur nga MIE, për garantimin e kualifikimit dhe prodhimit të lejedrejtimit sipas parametrave të BE-së.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Familja e prekur në Fier/ Burri punonte si shofer furgoni mallrash

Aktualitet

Familja e prekur në Fier/ Burri punonte si shofer furgoni mallrash

Një familje është goditur nga koronavirusi në lagjen “15 Tetori” në Fier. Burime bëjnë me dije për Faxweb.al se është infektuar një familje me 5 anëtarë, 4 prej të cilëve...

Mal i Zi, arrestohet mjeku se publikoi listën e pacientëve me COVID-19

Globi

Mal i Zi, arrestohet mjeku se publikoi listën e pacientëve me COVID-19

Policia ka arrestuar një person të stafit mjekësor për publikimin e një liste me emrat e qytetarëve që kanë testuar pozitivisht për COVID-19.Zyra e Prokurorisë në mal të Zi tha...

Policia bën për spital qytetarin e pastrehë, e motra: E goditi dhe njëri prej tyre qeshte

Aktualitet

Policia bën për spital qytetarin e pastrehë, e motra: E goditi dhe njëri prej tyre qeshte

Një qytetar është transportuar mbrëmjen e sotme në spitalin e Sarandës dhe që sipas familjarëve ishte dhunuar nga policia.Qytetari, i cili shprehet se është i afërmi i burrit të dhunuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!