'Urrejtje e pakufishme, Edvin Dështaku do të zhdukë Universitetin e Arteve'

Tuesday, 07 July 2020 10:26

 

Nga Sali Berisha.

Shndërrimi i Akademisë së Arteve në Universitetin e Arteve, ishte një arritje e rëndësishme e arsimit në fushën e kulturës dhe arteve në Shqipëri, në rritjen e autonomisë së tij, përshtatjen me standartet e vendeve të tjera.
Por, në nderim të Enver Hoxhës, Hitlerit shqiptar të Pasluftës dhe Kristaq Xhelatit, babait biologjik që firmoste varjen në litar të poetit disident Havzi Nela, duhet të rikthejmë Akademinë e themeluar prej tyre. Me motivin “Bëjeni si në kohën e Enverit. Ishte shumë mirë!!!”
Dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë akt me të cilin Edvin Kristaq Xhahili kërkon të zhduke Universitetin e Arteve dhe ta rikthejë arsimin në këtë fushë në të shkuarën e tij.
Iu bëj thirrje studentëve dhe pedagogëve të Arteve të kundërshtojnë me të gjitha mjetet e mosbindjes civile, këtë akt regresiv me të cilin Edvin Kristaq Xhahili kërkon t’ju rikthejë të shkuarën si të ardhmen tuaj.

Modifikuar më Tuesday, 07 July 2020 10:30

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish- deputeti i PD: Rama e ka futur vendin në qorrsokak të rrezikshëm. Koha për të zgjedhur po afron, duhet të ndryshojmë kurs!

Politikë

Ish- deputeti i PD: Rama e ka futur vendin në qorrsokak të rrezikshëm. Koha për të zgjedhur po afron, duhet të ndryshojmë kurs!

Ish- deputeti i PD, Agron Shehaj ka përmendur dy probleme të Shqipërisë dukë akuzuar si fajtor Edi Ramën. Shehaj thtoë se Shqipërisë po i ikin djemtë dhe vajzat më të mira...

Gjosha në Njësinë 5: Me ose pa koalicione, me lista të hapura apo të mbyllura, LSI do t’i drejtohet qytetarëve me alternativën e saj për rikthimin e shpresës

Politikë

Gjosha në Njësinë 5: Me ose pa koalicione, me lista të hapura apo të mbyllura, LSI do t’i drejtohet qytetarëve me alternativën e saj për rikthimin e shpresës

  Ish-ministrja e Integrimit Klajda Gjosha ka zhvilluar një takim me qytetarët në njësinë 5. Gjosha thotë se me ose pa koalicione, me lista të hapura apo të mbyllura, LSI do...

Kërpaçi:Qeverisja e rilindjes e trajton Durrësin si një pronë private. Më 25 Prill, rinia do të ndërtojë me votë Shqipërinë ku të gjithë jetojnë të barabartë

Politikë

Kërpaçi:Qeverisja e rilindjes e trajton Durrësin si një pronë private. Më 25 Prill, rinia do të ndërtojë me votë Shqipërinë ku të gjithë jetojnë të barabartë

  Ish-deputetja e LSI-së Floida Kërpaçi është takuar me të rinj në qytetin e Durrësit, nga ku jep edhe një mesazh. Kërpaçi shkruan se qeverisja e rilindjes e trajton qytetin e...