Autostrada Milot-Fier, shoqëria civile në protestë: Firma fituese është paracaktuar në mënyrë abusive, pagesat 7 herë më të larta

Saturday, 01 August 2020 17:59

Një muaj pas çeljes së tenderit për autostradën Milot-Fier, shoqëria civile denoncon aferën korruptive që po bëhet për ndërtimin e ketij segmenti.

Nga një protestë në vendin ku do të nisë rruga, aktivistë të shoqërisë civile thanë se firma fituese është paracaktuar në menyrë abuzive dhe se pagesat për rrugën janë 7 herë më të larta. Aktivistët thonë se për të përshkuar 115 mijë km e autostradës shqiptarëve do ju duhet të paguajnë nga 10 euro për çdo kalim.

Shoqeria civile paralajmeron se do të verë në dijeni për cështjen edhe diplomatët e huaj në vendin tonë si dhe mbajtjen e protestave të tjera perpara ministrisë së linjës për t’i kërkuar qeverisë tërheqjen nga tenderi.

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

Politikë

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

  Skenari i LSI për rrëzimin e Ramës, Spahiu: Kemi vullnetin shpërthyes. Një vend pa rini është pa të ardhmeIsh-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se financat publike drejt falimentit dhe...

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

Politikë

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

  Një qytetare ka marrë në telefon në emisionin “Ora Juaj”, ku është shprehur e revoltuar duke shprehur se RTV Ora është një televizion i së drejtës dhe i ndershmërisë. Sipas...

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke.

Kronikë

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke.

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke. Gazetarja Maria Sydhiropoulou ka investiguar ngjarjet e ndodhura në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!