Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

Tuesday, 04 August 2020 09:33

 

Skenari i LSI për rrëzimin e Ramës, Spahiu: Kemi vullnetin shpërthyes. Një vend pa rini është pa të ardhme
Ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se financat publike drejt falimentit dhe këtë e lidh me faktin se sipas tij, 560 milion euro pritet të shkojë fatura e borxheve të prapambetura të qeverisë.

”Kryeministri i kërkonte bankave të nivelit të dytë shtyrjen e kredive për individë e biznese, vetë i ra me top duke paguar detyrimet ndaj PPP-ve”.

Nga ana tjetër, ai thotë se qeveria është kampione e taksave të larta, që prej 8 vitesh nuk rrit paga madje ato sot janë më të ulëta nëse indeksohen. ”Këto janë “sukseset” e një prej qeverive më të paafta e më abuzuese të financave publike”

Postimi i plotë

Financat publike drejt falimentit!

560 milion euro pritet të shkojë fatura e borxheve të prapambetura të qeverisë. Ndërkohë që KM-ja i kërkonte bankave të nivelit të dytë shtyrjen e kredive për individë e biznese, vetë i ra me top duke paguar detyrimet ndaj PPP-ve. Nuk bëri as përpjekjen më të vogël të ulej dhe të rishikonte, në kushtet e krijuara prej pandemisë, pagesën e tyre.

Edhe pse rritjen më të madhe e ka këtë vit, me rreth 64 perqind, duke arritur faturat e pa paguara në 70 miliarde lekë, qeveria jonë, mjeshtre e propagandës dhe e vjedhjes, vinte nga viti 2019 me detyrime të prapambetura prej 42 miliard lekësh.

Kampione e taksave te larta, qeveri që prej 8 vitesh nuk rrit paga madje ato sot janë më te ulëta nëse indeksohen, asnjë investim direkt i fondeve publike në sektore rentabël, veç shperdorime fasadë e tendera vjedhjesh masive. Këto janë “sukseset” e një prej qeverive më të paafta e më abuzuese të financave publike.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

Politikë

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

  Ish-deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka sjellë në vëmendje një shqetësim të një banori të Tiranës për mungesën e ujit të pijshëm. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Kërpaçi thekson se në...

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

Kronikë

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

  Një ngjarje e rëndë mesoht se ka ndodhur në Gjirokastër gjatë orëve te fundit. Gjatë natës një e moshuar është grabitur dhe më pas dhunuar në fshatin Palokastër të qytetit të...