Hapini rrugën lirisë!

Diel, 09 August 2020 12:45

Ngjarjet historike kane percaktuar fatet e kombeve ,por dhe vete reagimi i ketyre te fundit ka qene vendimtar per fatin e vet. Nuk jane vetem kushtet dhe rrethanat qe cojne ne definicione te historise.Po perpiqemi ketu te japim definicion te ketij momenti ku do donim te ishim te gabuar ,por per fat te keq mendojme se kemi te drejte.Pas regjimit te Hoxhes narkodiktatura e rilindjes eshte nga ato momente ne historine e kombit shqiptar qe quhen momente te erreta dhe gati gati erresira te con tek mungesa e shpreses .
Ne keto 8 vite te qeverisjes se rilindjes, Kosova dhe Shqiperia u zune ne kurth , kombi shqiptar u gjend perballe nje njeriu dhe nje regjimi qe kishin strategji te qarte te:
-Shpopullimit te Shqiperise
-kanabizimin e vendit
-Kthimin ne parajse te krimit te organizuar qe arriti nivelet me te larta te bashkepunimit me politiken
-Kthimi i ceshtjes se Kosoves dhe faktorit shqiptar ne Ballkan ne nje koncension te rilindjes , ne nje fondacion privat ,
-Shnderrimi i Shqiperise ne nje parajse fiskale te parave te piseta ,nje backdoor e pastrimit te parave 
-Promovimi i antivlerave nga nivelet me te uleta te nivelet me te larta te administrates dhe shtetit ku e vetmja gje duhet te ishte pershtatja me kriteret e rilindjes( te kuptohemi ketu nuk hyn vetem globalizimi por edhe ca meraqe te tjera qe ka ky sekt) per me teper lexoni kapitullin bijte e Adamit te librit "Lekura",Malaparte.

Ky sekt nuk erdhi ne menyre te rastesishme ne pushtet, rruga ishte shtruar me kohe nga kanale te tilla per te cilat sot politika e jashtne dhe gjeo-strategjia nuk eshte me e tille por thjesht nje marredhenie lobingjesh.
Prekja e Kosoves dhe sovranitetit territorial ishte kulmi i strategjise anti kombetare dhe cdo levizje tjeter diletante apo jo si Shengeni Ballkanik ishte thjesht ne funksion te saj,por harrojne Rama me shoke te brendshem dhe internacionale qe Kosova nuk eshte nga ato ceshtje qe trajtohet si transaksion sado e rendesishme te jete shifra . Kosova eshte nje pike e rendesishme nevralgjike e Lindjes dhe Perendimit. Nuk eshte as Siria as Lindja e Mesme. Jo se ato nuk jane rajone te rendesishme,perkundrazi por Kosova sot eshte perballja reale mes Lindjes dhe Perendimit.

Dhe per ata qe deshen regres qe nga hyrja e NATOs ne Kosove,ishte fat i madh organizimi i ktij sekti dhe sjellja e tij ne pushtet.Sigurisht nuk i mungojne rrenegatet historise, por vete historia na ka mesuar se ku e kane vendin. Sulmuan lider dhe force politike ne Kosove , krijuan amulli brenda dhe jashte saj dhe ne perendim ne prekjen e sovranitet territorial te Kosoves. Shkaktuan paqartesi ne te vetmen pike ku shqiptaret jane te qarte dhe ate bese nuk e shkelin kurre; sic kane te shenjte token e tyre po aq te shenjte dhe te rendesishme e kane marrdhenien me Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe kete nuk ka lobing apo fondacion privat qe ta shembi e as ti vej pikepyetje. Por fatkeqesisht e verteta eshte kjo, Shqiperia eshtene prag te humneres ekonomike, ka dale nga Konventa e te Drejtave te Njeriut , mediat jane blere dhe ata qe nuk blihen dhunohen, listat ne dyqanet e ushqimeve vetem shtohen , dhe shqiptaret po kuptojne se me e rendesishme se pandemia e Covid 19 eshte pandemia e rilindjes.

Nje ore e me pare ata burra qe nuk jane pjese e ktij sekti duhet te marin ne dore fatet e vendit dhe te zhbejne kete katrahure kombetare sepse kombi eshte ne koma ,kurse ju shoke te rilindjes urgjentisht duhet te largoheni! Hapini rrugen lirise!

Modifikuar më Diel, 09 August 2020 12:59

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në Sarandë, ambulanca përplaset me ”BMW X5” me targa angleze që përfundoi në lokal, infermierja e plagosur dërgohet me helikopter në Tiranë

Aktualitet

Aksident në Sarandë, ambulanca përplaset me ”BMW X5” me targa angleze që përfundoi në lokal, infermierja e plagosur dërgohet me helikopter në Tiranë

  Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit teksa një ambulancë është përplasur me një automjet me targa angleze. BalkanWeb mëson se në orën 04:00 në kryqëzimin...

Edi Rama e ka lënë Kamzën dhe Paskuqanin pa asnjë investim gjatë 7 viteve të qeverisjes së tij

Politikë

Edi Rama e ka lënë Kamzën dhe Paskuqanin pa asnjë investim gjatë 7 viteve të qeverisjes së tij

Nga Robert Delija Kryeministri dje na qenkërka krenuar me ndërtimin e një kopshti në PaskuqanSi një mjeshtër i fasadës që është, ky kopësht do të inagurohet 3-4 herë me foto para...

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...