Gjykatë? Po ç'e deshe?!

E mërkurë, 16 September 2020 11:16

 

4+ vjet e shumë Ambasadorë më parë, me 140 vota u miratua në Kuvendin e Shqipërisë Reforma në Drejtësi.

Qysh atëhere e deri sot Shqipëria nuk është më shtet. Nuk ekziston një shtet pa Gjykata. Shteti pa Gjykata është thjesht Pushtet.

Sot, pas 4+ vjetësh e shumë Ambasadorëve të rinj, ne, qytetarët shqiptarë, nuk kemi Gjykatë Kushtetuese, Gjykatë të Lartë dhe Gjykatë të Apelit. Pushteti, në mungesë të Shtetit mund t'u bëjë çdo fantazi të vetën në kurriz të qytetarëve, pronës së tyre, lirisë së tyre, të drejtave të tyre themelore ... Kjo ka ndodhur e po ndodh përditë.

Fuqirave të mëdha, fakti nëse ne jemi Shtet apo Pushtet nuk i bën përshtypje. Ato nuk e kanë pas problem të takohen dhe me Zanin kur e ka lypë nevoja e tyre. ...

Po ne? Pse nuk dalim në rrugë të kërkojmë Gjykatat, drejtësinë?

Mendoj se arsyeja pse ne nuk na rruhet për Gjykatat është se në themel të mobilitetit tonë social, ose ndryshe biznes-planit tonë për të arritur suksesin në jetë, nuk është drejtësia dhe gara e barabartë, por favori dhe fitorja pa garë!

Për të realizuar këtë nuk hyn në punë shteti, mjafton partia dhe pushteti. Këto të dy të fundit i kemi, siç shihet këto 4 vjet të fundit, s'ka nevojë ta komplikojmë më tepër.

Megjithatë, prapë them se nuk i kemi punët mirë hiç. Mendoj edhe se nuk ka pse të zhvillohen zgjedhje të përgjithshme apo lokale pa patur Gjykata më parë. Njeriu duhet të ketë një vend ku të ankohet kur i bëjnë padrejtësi, apo jo?!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...