Tritan Shehu/Me ne fund e sollet nje pajisje per Plasma Aferesis, OK!

E mërkurë, 16 September 2020 16:40

Tritan Shehu
Me ne fund e sollet nje pajisje per Plasma Aferesis, OK!
Na shkoi “goja mbrapa qafes" duke jua kerkuar, dhe ju ironizonit!
Eshte kjo nje pajisje e insistuar nga ne prej kohesh, e rendesishme jo vetem per plazmen hiperimune Covid, por dhe per shume procese te tjera ne Qendren e Gjakut, qe duhej te ishte instaluar aty prej kohesh; ne fakt duhet me shume se nje e tille.
Megjithate me mire vone se kurre, qofte dhe per te degjuar keshillat e mendimet ndryshe!
Tashti meqe jemi te ajo plazem, e cila ka nje sere indikimesh pozitive ne mjekimin e nje pjese te te semureve Covid, vazhdoni me tej sic edhe perseri jua kemi thene:
--Permiresoni kapacitetet laboratorike ne dy drejtime, per titrimin sasior te antigeneve IgG saktesisht dhe per te shkuar drejt percaktimit te IgG neutralizuese, shume te rendesishme keto te dyja ne ate lloj mjekimi.
Keto metoda se paku ne laboratorin tone qendror duhet te realizohen, pa u justifikuar me disa vende per te dytat.
Dikush nga ju mund te thote me negativizem se kjo eshte "shkence", sic u shpreh per testimin masiv ne shkolla qe jua kerkuam-une do tju pergjigjesha ky eshte eshte zhvillimi.
Zhvillimi e permiresimi i metodave mjekuese, konkluzioneve strategjike e programative, masave afat shkurter deri afat gjate, behet nepermjet shkences e jo empirizmit apo PPP me te cilat ju e keni goditur rende kerkimin e progresin, qofte edhe per te perballuar rreziqe sic eshte kjo epidemi Covid.
E kunderta quhet talebanizem, gje qe ju e implementuat edhe per laboratoret per muaj te tere duke goditur rende zhvillimin, pra dhe qytetaret.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...